Czarne punkty wodne na terenie powiatu pułtuskiego
Czarno- żółtymi znakami są oznaczone miejsca niebezpieczne, w których nie należy się kąpać. To niestrzeżone, dzikie kąpieliska gdzie dochodzi do utonięć. Dlatego też policjanci oznaczają je specjalnymi tablicami ostrzegawczymi.
Piękna pogoda, wysoka temperatura zachęca do szukania wytchnienia nad rzeką czy jeziorem. Niestety często wybieramy kąpieliska niestrzeżone i niebezpieczne. Statystyki policyjne nie pozostawiają złudzeń. W ubiegłym roku na terenie Mazowsza doszło do 35 utonięć (w wakacje utonęło 16 osób).
Tablice informujące o ryzyku kąpieli są zawsze ustawione w widocznym miejscu. Ich forma jest prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, natomiast minimalistyczna grafika zapewnia ich czytelność. Dlatego też policja oznacza miejsca niebezpieczne specjalnymi znakami ostrzegawczymi. Znaki te mają pobudzić wyobraźnię i zmusić do refleksji. Stawiane są w takich miejscach, gdzie dochodzi do zawirowań wody, gdzie jest zmienne dno o niebezpiecznym ukształtowaniu i głębokości.
Na terenie powiatu pułtuskiego oznaczonych jest 6 ,,czarnych punktów wodnych”, znajdują się: na 80 km rzeki Narew w Zambskach Kościelnych, na 50 km Narwi w miejscowości Holendry, w Pułtusku na 62 km rzeki Narew tzw. ,,Gajek i na 63 km ,,Wyrwa”, w Ponikwi ,,Biała Góra” na 69 km rzeki oraz w Gnojnie na wyrobisku pożwirowym.
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nad wodą w największej mierze zależy od stosowania się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Kąpiele w miejscach niedozwolonych czy w stanie nietrzeźwości, a także niedostateczna opieka nad dziećmi, to tylko niektóre z przyczyn tragedii. Apelujemy więc do wszystkich amatorów wypoczynku nad wodą, aby korzystając z uroków kąpielisk zawsze zachowywali należytą ostrożność i kierowali się rozwagą. Nigdy nie łączmy alkoholu z uprawianiem sportów wodnych. Pamiętajmy, że nawet najspokojniejsza woda może być groźnym żywiołem. Dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie. Wybierajmy bezpieczne miejsca kąpieli i stosujmy się do znaków i wskazówek. Dzięki temu chwile spędzone nad wodą dostarczą nam odpoczynku i radości, a przede wszystkich będą bezpieczne – zarówno dla nas jak i innych miłośników wodnego wypoczynku.
mł. asp. Anna Kowalczyk, KPP Pułtusk