Pamiętajmy o bezpieczeństwie podczas wakacji
Sierpień to również czas wakacyjnych urlopów i wyjazdów, część z nas upalne miesiące spędzać będzie w miejscu zamieszkania. Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są również dzieci i młodzież. Zadbajmy o to, by nic nie zepsuło nam wakacyjnego humoru. Postawmy na bezpieczeństwo podczas wyjazdu.
Przed wyjazdem pomyślmy o właściwym zabezpieczeniu naszego mieszkania lub domu. Sprawdźmy, czy wszystkie drzwi i okna zostały zamknięte, ponieważ najczęściej w ten sposób złodzieje dostają się do naszych domów. Warto poprosić sąsiada, sąsiadkę, aby od czasu do czasu zwrócili uwagę na nasze mieszkanie oraz byli czujni, gdyby działo się coś niepokojącego.
O bezpieczeństwo podczas podróży na drogach zadbają policjanci ruchu drogowego. Dla tych, którzy będą korzystać ze środków komunikacji publicznej pamiętajmy o zasłanianiu ust i nosa, dystansie od innych osób oraz o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, galeriach handlowych, pociągach i autobusach.
Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się trzymać przy sobie. Pamiętajmy, również o tym, że pozostawienie bagażu bez opieki grozi nie tylko utratą naszego mienia, ale spowoduje działania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
O bezpieczeństwo nad wodą zadbają policyjni wodniacy. Szczególnie w tym miejscu apelujemy o rozwagę i ostrożność. Do najczęstszych przyczyń utonięć można zaliczyć kąpiel w miejscach niestrzeżonych, zabronionych, gdzie nie ma ratowników, alkohol oraz po prostu brak ostrożności. Dlatego apelujemy do rodziców, aby pilnowali swoich pociech.
Podczas wakacji bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest dla nas szczególnie ważne.
Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zrachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki.
Pamiętajmy o tym, że to głównie od nas zależy czy i jak bezpiecznie spędzimy czas wolny.
sierż. Renata Soból, KPP w Pułtusku