Aktualności

DZIELNICOWY I JEGO ROLA W SPOŁECZEŃSTWIE

Data publikacji 30.11.2021

Dzielnicowy, to ogniwo łączące społeczeństwo z Policją. Postawione przed nim zadania nie należą do łatwych, jednak wdzięczność którą otrzymuje od mieszkańców za okazaną pomoc, rekompensuje mu trud wykonywanej pracy. Kim zatem jest dzielnicowy i jakie ma obowiązki?

Dzielnicowy, to policjant pionu prewencji nazywany często policjantem pierwszego kontaktu, któremu nie obce są problemy mieszkańców objętego przez niego rejonu. Bycie dzielnicowym nie jest łatwe, gdyż oczekuje się od niego wszechstronności, empatii i dużego zaangażowania. Problemy z którymi zgłaszają się do niego mieszkańcy są bardzo różne, dlatego musi posiadać szeroką wiedzę prawną i mądrość życiową, by jak najlepiej wywiązać się z powierzonego mu zadania.

Jako dzielnicowy dba o przestrzeganie porządku w rejonie, zatrzymuje sprawców przestępstw i wykroczeń, szuka rozwiązań problemów z którymi zmagają się mieszkańcy, a także prowadzi działania profilaktyczne podczas których uwrażliwia na zagrożenia występujące w codziennym życiu i podpowiada jak sobie z nimi radzić. Będąc blisko społeczeństwa niejednokrotnie rozwiązuje konflikty sąsiedzkie, udziela podstawowych porad prawnych, przeciwdziała przemocy w rodzinie, a także niesie codzienną pomoc osobom które jej potrzebują. Nikogo nie dziwi obecność dzielnicowego w szkole, gdzie poza rozmowami z dyrekcją i pedagogiem szkoły, uczestniczy w różnych przedsięwzięciach oraz uczy dzieci o bezpieczeństwie w szkole, w domu i na drodze. Współpracuje z lokalnymi samorządami, sołtysami, radami miast/sołectw, funkcjonariuszami innych służb, jak również z pracownikami socjalnymi ośrodka pomocy społecznej, wspólnie z którymi sprawdza, każdy sygnał społeczny o zaniedbywaniu dzieci, bądź o osobie samotnie zamieszkującej, gdzie z uwagi na stan zdrowia czy wiek nie jest w stanie poradzić sobie z codziennymi obowiązkami. Wie o każdym zdarzeniu jakie miało miejsce na jego terenie, bo dzięki temu może jeszcze skutecznej przeciwdziałać zjawiskom sprzyjającym popełnianiu przestępstw lub wykroczeń.

 Każdy z dzielnicowych na podstawie charakterystyki zdiagnozowanego zagrożenia w rejonie służbowym, tworzy „Plan działania priorytetowego”, który jest pomocny w podejmowaniu działań zmierzających do wyeliminowania zjawiska i poprawy bezpieczeństwa. Informację na temat działań priorytetowych realizowanych przez dzielnicowych powiatu pułtuskiego można znaleźć na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku. Ponadto w zależności od pory roku, realizuje dodatkowe zadania. Na przykład w sezonie letnim prowadzi kontrole miejsc wypoczynku, natomiast zimą sprawdza miejsca w których mogą przebywać narażone na wychłodzenie organizmu osoby. Obecnie, w dobie walki z chorobą Covid-19, sprawdza czy osoby objęte kwarantanną przebywają pod wskazanym adresem oraz czy przestrzegany jest obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach, w których jest to wymagane. Za niesioną pomoc niejednokrotnie otrzymują od mieszkańców naszego powiatu podziękowania.

Oto kilka zdarzeń z udziałem dzielnicowych:

PUŁTUSKA POLICJA WSPIERA KAMPANIĘ " BIAŁA WSTĄŻKA"

DZIEKI DZIELNICOWEMU SKRADZIONY ROWER TRAFIL DO WŁAŚCICIELA,

DZIELNICOWI W TROSCE O OSOBY BEZDOMNE

19-LATEK ZATRZYMANY Z NARKOTYKAMI PRZEZ DZIELNICOWYCH

MUNDUROWY MIKOŁAJ-KONKURS

POMOC DZIECIOM DOTKNIĘTYM PRZEMOCĄ

DZIELNICOWI KONTROLOWALI OGRÓDKI DZIAŁKOWE

Dane  kontaktowe do dzielnicowych powiatu pułtuskiego, ich wizerunki, a także informacje o rejonie który obejmują można znaleźć na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku bądź za pośrednictwem aplikacji „Moja Komenda”.

sierż. Renata Soból, KPP w Pułtusku

 

Powrót na górę strony