BEZPIECZEŃSTWO DZIECI I MŁODZIEŻY BEZ KONSEKWENCJI PRAWNYCH
Dzisiaj uczniowie powracają do nauki stacjonarnej, będzie to czas spotkań z przyjaciółmi w szkole i poza nią. Niestety, jest to również czas, w którym dzieci i młodzież są szczególnie narażone na demoralizację i związane z nią zagrożenia.
Chęć zaimponowania rówieśnikom, ciekawość, nuda czy skrywane problemy- to tylko niektóre z powodów dla których nieletni mogą sięgać po alkohol, narkotyki czy popełniać czyny karalne.
Co to jest czyn karalny?
Czyn karalny to wykroczenie lub przestępstwo popełnione przez osobę, która ukończyła 13 lat a nie ukończyła 17 roku życia. Przykładem może być niszczenie cudzej rzeczy, malowanie graffiti czy kradzież. Niewłaściwe zachowania to również objaw demoralizacji, za którą odpowiadają osoby do 18 roku życia.
Co to jest demoralizacja?
Demoralizacja to złe zachowania, pewne rozprężenia, zwłaszcza moralne, rozluźnienie dyscypliny. Przejawami demoralizacji są m.in.:
- wulgarne słownictwo
- wagarowanie
- wandalizm
- ucieczki z domu
- stosowanie agresji, przemocy
- spożywanie alkoholu
- zażywanie narkotyków
Jakie grożą konsekwencje?
Sprawa trafi do Sądu Rodzinnego i Nieletnich. o zastosowaniu środków wychowawczych lub poprawczych. Będzie to zależało od rodzaju popełnionych czynów karalnych lub przejawów demoralizacji. Za postępowanie nieletnich odpowiadają również ich rodzice!
sierż. Renata Soból, KPP w Pułtusku