(NIE) „Bezpieczny przejazd kolejowy” - POLICJANCI APEULJĄ O ROZSĄDEK
Wielokrotnie kierowcy w pośpiechu i codziennym pędzie nie zachowują szczególnej ostrożności widząc przejazd kolejowy. Narażają w ten sposób siebie i inne osoby na niebezpieczeństwo. Zdarza się również, że kierowcy wyprzedzają tuż przed przejazdem bądź na samym przejeździe, natomiast piesi omijają na wpół opuszczone zapory.
Do wypadków na przejazdach kolejowych dochodzi bardzo często. Jest natomiast sposób by się przed nimi ustrzec. Wystarczy tylko zachować zdrowy rozsądek, szczególną ostrożność i zatrzymać się przed przejazdem by ochronić swoje zdrowie a może nawet życie.
Wychodząc naprzeciw, w ramach działań „Bezpieczny przejazd kolejowy” policjanci Wydziału Ruchu Drogowego pułtuskiej komendy propagowali wczoraj zasady bezpiecznego zachowania w rejonie przejazdu kolejowego w Świerczach. Funkcjonariusze rozmawiali z kierującymi pojazdami oraz pieszymi na temat zasad prawidłowego przejeżdżania przez tory. Uczestnikom ruchu wręczali ulotki przypominające o właściwych, zgodnych z przepisami zachowaniach, gwarantujących bezpieczeństwo kierowców, przewożonych pasażerów oraz pieszych. Informowali o możliwych zagrożeniach i apelowali o ostrożność.
Nie wszyscy jednak stosowali się do zasad. Policjanci podczas prowadzonych działań ujawnili dwóch sprawców wykroczeń, za które zostali odpowiednio rozliczeni. Wyjątkowo nieodpowiedzialnie ale i pechowo zakończyła się interwencja dla 35-letniego kierowcy busa. Prowadzący pojazd nie tylko złamał przepisy ale i omal nie uszkodził kolejowego szlabanu. Mężczyzna wjechał na przejazd, gdy zapory opuszczały się i jedna z nich zatrzymała się na dachu pojazdu. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2000 zł i 4 punktami karnymi. Kolejny kierujący zignorował czerwone światło sygnalizatora. Niezastosowanie do obowiązujących przepisów kosztowało go również 2000 zł i w tym przypadku 6 punktów karnych.
Pamiętajmy :
- Kierujący pojazdem zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd jest obowiązany zachować szczególną ostrożność,
- Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza w przypadku zmniejszonej przejrzystości powietrza, lub innych utrudnień,
- Kierujący obowiązany jest do prowadzenia pojazdu z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd,
- zabrania się :
- objeżdżania opuszczonych zapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone,
- wjazdu na przejazd, jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy,
-wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowy i bezpośrednio przed nim,
-omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przed przejazdem, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
Funkcjonariusze przypominają, że podstawą dotarcia do celu podróży jest bezpieczeństwo, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz zachowanie maksymalnej dozy rozsądku.
To kolejne już działania w zakresie podnoszenia poziomu bezpieczeństwa na skrzyżowaniach toru i drogi. Mamy nadzieję, że dobre rady policjantów będą miały zastosowanie w praktyce.
Autor: podkom. Milena Kopczyńska