Aktualności

Przypominamy o możliwości zgłoszenia kontroli autokaru

Data publikacji 27.06.2022

Trzeźwość kierowców, sprawdzenie wymaganych uprawnień i stanu technicznego pojazdów to tylko część elementów jakie kontrolują policjanci przed zaplanowanym wyjazdem zorganizowanym. Wszystko po to aby wypoczywający szczęśliwie dojechali do celu.

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w ciągu letniego wypoczynku jest priorytetem Policji. Istotnym elementem troski są kontrole autokarów wiozących najmłodszych na taki właśnie wypoczynek. Kontrole prowadzone przez funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego składają się z dwóch podstawowych części – sprawdzenia stanu technicznego pojazdu i przygotowania kierowcy do jazdy. Ten musi być trzeźwy, wypoczęty i posiadać niezbędne uprawnienia do przewożenia znacznej ilości osób. Z kolei w autobusie kontroli podlega: stan ogumienia, płynów eksploatacyjnych, funkcjonowanie układu kierowniczego a także wyposażenie w apteczki, gaśnice, tabliczki informacyjne oraz urządzenia rejestrujące czas podróży. Kiedy wszystkie elementy wypad pozytywnie i policjanci nie stwierdzą żadnych nieprawidłowości, wycieczka rusza w drogę.

O taką kontrolę może poprosić każdy z rodziców czy opiekunów wycieczki.
Wystarczy telefon do policjanta dyżurnego: 47 703 42 00 bądź sekretariatu Wydziału Ruchu Drogowego: 47 70 34 247.
Stałym punktem kontroli wyznaczony został parking przy ul. Rynek 23.
Zgłoszenie chęci przeprowadzenia kontroli powinno nastąpić na kilka dni przed wyjazdem.


W sytuacji gdy zauważysz potrzebę pilnej interwencji, podejrzewasz, że kierujący może być pod wpływem alkoholu, bądź popełnia wykroczenia drogowe, narażając na niebezpieczeństwo pasażerów, zadzwoń niezwłocznie pod nr 997 lub 112!

Autor: podkom. Milena Kopczyńska

Powrót na górę strony