Aktualności

Czarne punkty wodne na terenie powiatu pułtuskiego

Data publikacji 28.06.2022

Miejsca uznane za niebezpieczne oznaczone są czarno-żółtymi znakami. To niestrzeżone, dzikie kąpieliska gdzie dochodzi do utonięć. Policjanci mają je pod stałą kontrolą.

Nadszedł długo wyczekiwany czas wakacji i wypoczynku. Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że to właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Jednak nasza Narew to nie tylko odpoczynek i relaks, ale też mnóstwo zagrożeń. To przede wszystkim tutaj liczy się pilna uwaga i przezorność wypoczywających. By czas spędzony nad wodą upłynął miło, a przede wszystkim bezpiecznie elementem codziennych służb jest kontrola miejsc wypoczynku przez funkcjonariuszy pułtuskiej Policji.

Mundurowi pojawiają się zarówno w miejscach strzeżonych kąpielisk jak też w tych uznanych za niebezpieczne. Chcąc pobudzić wyobraźnię i zmusić do refleksji, w miejscach gdzie dochodzi do zawirowań wody, gdzie jest zmienne dno o niebezpiecznym ukształtowaniu i głębokości ustawione zostały tablice informujące o ryzyku kąpieli tzw. „czarne punkty wodne”. Przypominamy! Na terenie powiatu pułtuskiego oznaczonych jest 6 takich miejsc: na 80 km rzeki Narew w Zambskach Kościelnych, na 50 km Narwi w miejscowości Holendry, w Pułtusku na 62 km rzeki tzw. „Gajek” i na 66 km „Wyrwa”, w Ponikwi „Biała Góra” na 69 km rzeki oraz w Gnojnie na wyrobisku pożwirowym.

Aby ten wakacyjny wypoczynek był przyjemny i bez zbędnych zmartwień, musimy pamiętać, o przestrzeganiu podstawowych zasad, które powinny obowiązywać podczas wypoczynku nad wodą.

Pamiętajmy:

• Nigdy nie wchodź do wody, gdy skóra jest rozgrzana słońcem. Przed wejściem do wody ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi. Unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.
• Zawsze pamiętaj o nakryciu głowy. Unikniesz wtedy groźnego udaru słonecznego. Chroń również swoje oczy. Koniecznie zabierz ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Nie zapomnij także o kremie z filtrem, a unikniesz poparzenia skóry.
• Nigdy nie pływaj bezpośrednio po posiłku. Odczekaj min. 15 minut i dopiero wtedy wejdź do wody.
• Jeżeli nie potrafisz jeszcze pływać, nigdy nie wchodź do wody bez odpowiedniej asekuracji w postaci np. dmuchanego koła, deski czy motylków. Pamiętaj również, że dmuchane zabawki nie służą do zabawy na głębokiej wodzie. Lepiej korzystać z nich blisko brzegu.
• Nad wodą można się świetnie bawić, jednak nie powinniśmy przeszkadzać innym. Bawiąc się w wodzie pamiętaj, że nie jesteś w niej sam.
• Jeżeli wypoczywasz na plaży lub innym kąpielisku, zawsze szukaj takiego miejsca, gdzie obecny jest ratownik.
• Dobrze jest znać oznakowania obowiązujące na kąpielisku:
- biała flaga – kąpiel dozwolona
- czerwona flaga – kąpiel zabroniona
- brak flagi – nie ma dyżuru ratownika
• Nigdy nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś potrzebuje pomocy ratownika unieś obie ręce, skrzyżuj i rozkładaj je nad głową.
• Skoki do wody wykonuj zawsze za zgodą i pod okiem ratownika. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno.
• Pamiętaj również, aby nie popychać innych kąpiących się i nie chlapać wypoczywających.
• Nie przebywaj za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody należy się osuszyć i przebrać w suche ubranie.
• Nigdy nie wyrzucaj śmieci do wody. A gdy opuszczasz kąpielisko zostaw po sobie porządek.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych!

Autor: podkom. Milena Kopczyńska

Powrót na górę strony