O pierwszej pomocy przedmedycznej i bezpieczeństwie podczas letniego wypoczynku
Co zrobić gdy jesteśmy świadkami wypadku lub gdy znajdziemy na ulicy osobę nieprzytomną. Jak w takich sytuacjach prawidłowo wezwać pomoc? Właściwego zachowania w sytuacjach zagrażających życiu należy uczyć już od najmłodszych lat, dlatego też pułtuscy policjanci przeprowadzili zajęcia profilaktyczne m.in. z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w wychowankami SOSW w Pułtusku.
Podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczym im. Anny Karłowicz w Pułtusku wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez funkcjonariuszy Policji i Straży Pożarnej. Mundurowi udzielili instruktażu w poruszaniu się po drodze i udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia prowadził funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego pułtuskiej komendy oraz policjantka Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii. Podczas spotkania dzieci i młodzież dowiedzieli się jak zadbać o bezpieczeństwo własne, jak prawidłowo sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej, i w jaki sposób udzielić jej pierwszej pomocy. Policjanci sprawdzili wiedzę dzieci z zakresu alarmowania służb oraz przypomnieli o różnych sytuacjach kryzysowych jakie mogą mieć miejsce w codziennym życiu. Omówili również zasady szeroko rozumianego bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz podczas spędzania letniego wypoczynku nad wodą, w lesie, w górach, na wycieczce rowerowej.
W ramach zajęć dzieci miały możliwość przećwiczenia zdobytej wiedzy na specjalnie przygotowanym fantomie przeznaczonym do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Podopieczni Ośrodka mogli obejrzeć sprzęt policyjny i akcesoria używane podczas różnych akcji ratunkowych strażaków: nożyce do cięcia blachy, piły spalinowe, kombinezony ochronne Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu.
Autor: podkom. Milena Kopczyńska