Aktualności

ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS PRAC POLOWYCH

Data publikacji 11.07.2022

Wakacje to nie tylko okres urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach czy nad wodą, ale również czas intensywnych rolniczych prac polowych. Rolnicy korzystający z ciągników i maszyn polowych powinni zachować szczególną ostrożność zarówno na drogach, jak i na polach. Niestety, często dochodzi do wypadków, w których osoby doznają różnych obrażeń, a nawet tracą życie. Niech kręci nas bezpieczeństwo podczas wykonywania prac w ogrodach, sadach i na polach! Jednocześnie przypominamy innym kierowcom oraz pieszym, aby zachowali na drogach szczególną ostrożność, gdyż w okresie letnim pojawia się na nich wiele maszyn rolniczych i kombajnów zbożowych.

Na drogach powiatu pułtuskiego możemy zaobserwować coraz większy ruch sprzętu rolniczego. W związku z tym apelujemy do wszystkich rolników o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi podczas wykonywania prac polowych oraz pracy w gospodarstwie. Okres od wiosny do jesieni to czas, kiedy szczególnie często dochodzi do wypadków podczas prac polowych. Niektóre z nich kończą się tragicznie, dotyczą one zarówno dorosłych, jak i dzieci. Bezpieczeństwo rolników i ich dzieci zależy w dużej mierze od nich samych. Dbałość o to, aby sprzęt był sprawny technicznie, a ładunek odpowiednio zabezpieczony, niejednokrotnie pomaga uniknąć niechcianych wypadków.

Dla wielu dzieci prace wykonywane w gospodarstwie rolnym są stałym obowiązkiem. Dlatego zwróćmy szczególną uwagę na to, że pracujące maszyny stanowią duże zagrożenie dla samego operatora, jak również dzieci, które nie zawsze potrafią przewidzieć skutki ich działania. Pamiętajmy, że nic nie zwalnia nas od opieki nad naszymi pociechami. Najmłodsi nie powinni pracować czy pomagać w okolicznościach, które mogą zagrażać ich życiu i zdrowiu. Chrońmy dzieci przed niebezpiecznymi zabawami przy maszynach rolniczych. Od naszej odpowiedzialności zależy życie innych. Jednocześnie apelujemy do kierujących autami. Jeżdżąc latem po obszarach wiejskich, powinni mieć na uwadze to, że mogą spotkać na drodze sprzęt rolniczy. Warto zachować wówczas szczególną ostrożność. Drogi na wsiach bywają wąskie i duża maszyna może stanowić problem. Tutaj potrzebna jest tylko i aż wzajemna wyrozumiałość, a także zrozumienie dla pracy rolnika.

Jak uniknąć zagrożeń?
• Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych. 
• Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych. 
• Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. 
• W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby bawić się. Miejsce to powinno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze. 
• Nie wolno dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej. 
• Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły. 
• Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci! 
• Nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach! 
• Nie przewoź nikogo na załadowanych przyczepach! 
• W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by inni to czynili! 
• Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!

Pamiętajmy, niestosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz brak respektowania przepisów może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń.

Autor. sierż. Renata Soból


 

 

Powrót na górę strony