Aktualności

O ZAGROŻENIU HANDLU LUDŹMI NA SPOTKANIU W MIEJSKIM OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ

Data publikacji 16.07.2022

Jak uniknąć pułapek związanych z przestępczym werbowaniem ludzi do pracy? Co powinno zwrócić uwagę, by nie wpaść w ręce siatki zajmującej się handlem ludźmi? Na te pytanie odpowiedzi udzielała dzielnicowa podczas spotkania w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Pułtusku.

Jedną z form handlu ludźmi jest handel tanią siłą roboczą – za swoją pracę osoby takie otrzymują wynagrodzenie  niższe niż dopuszcza prawo danego kraju; zarówno ich pobyt, jak i praca są nielegalne. Z handlem ludźmi mamy do czynienia wtedy, gdy pracownicy zagraniczni są wykorzystywani do pracy z obejściem przepisów prawa pracy. Przykładem może tu być zmuszanie do pracy w charakterze pomocy domowej, co w wielu państwach nie podlega przepisom prawa pracy i gdzie często panują zależności bliskie niewolnictwu. Kobiety są tu często dodatkowo wykorzystywane seksualnie. Analiza przypadków wyzysku w tym obszarze wskazuje na następujące działania: brak wynagrodzeń, głodzenie jako kara za nieposłuszeństwo, znęcanie się psychiczne, brak czasu wolnego, izolacja, obrażenia ciała, wykorzystywanie seksualne.

Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się jak należy postępować przed wyjazdem, w czasie pobytu za granicą, na wakacjach i w razie konieczności ucieczki z miejsca, które nie spełnia naszych oczekiwań lub jest po prostu pułapką. Pułapką przygotowaną przez ludzi organizujących porwania i handel ludźmi.

Prócz wskazówek i porad policjantka wręczyła uczestnikom tematyczne informatory. Podzieliła się refleksją, że warto śledzić także doniesienia medialne na ten temat. Od nas samych również zależy nasze bezpieczeństwo, gdy zdecydujemy się na wyjazd w celach zarobkowych.

Autor: sierż. Renata Soból

Powrót na górę strony