Aktualności

BABCIU, DZIADKU BĄDŹ "ŚWIADOMY-CZUJNY-BEZPIECZNY"

Data publikacji 20.01.2023

Dzielnicowi w ramach kampanii „ Świadomy-Czujny-Bezpieczny” i w związku ze zbliżającym się „Dniem Babci i Dziadka” zorganizowali działania w trakcie których przeprowadzali rozmowy z osobami starszymi. Rozmawiali z nimi na temat ich bezpieczeństwa. Oprócz wskazania najczęstszych metod, jakimi posługują się oszuści przedstawili, także sposób właściwego zachowania, aby uchronić ich przed oszustwami.

Policjanci w trakcie działań przypomnieli o tym, jak nie paść ofiarą oszustów, którzy wyłudzają pieniądze oraz udzielili seniorom porad jak bezpiecznie dokonywać zakupów na portalach internetowych, czy w sklepach. W trakcie rozmowy mundurowi udzielali odpowiedzi na nurtujące seniorów pytania, a seniorom oprócz złożonych życzeń wręczyli ulotki edukacyjne i odblaski.

Policjanci przypominają, że pomimo ciągle prowadzonych akcji profilaktycznych przestępcy nadal wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób. Sposób działania przestępców podających się za wnuczka, czy członka rodziny jest już na tyle znany, że zdecydowana większość seniorów wykazuje się czujnością i nie daje się okraść, a o próbie oszustwa powiadamia policję. Oszuści jednak modyfikują swoje działania. Sprawcy coraz częściej wykorzystują zaufanie społeczeństwa do policji i podają się za mundurowych. Przestępcy, dzwoniąc do swoich ofiar, podszywają się za funkcjonariuszy, ale wykorzystują też inne zawody, do których społeczeństwo ma zaufanie.

Miejmy na uwadze to, że gdy ktoś w rozmowie telefonicznej prosi o pieniądze, najprawdopodobniej jest oszustem chcącym wyłudzić pieniądze. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o kontakt z Policją pod nr 112. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić ich o próbie oszustwa.

Autor: sierż. Renata Soból

Powrót na górę strony