Aktualności

Pułtuscy policjanci apelują do rowerzystów o ostrożność i rozwagę

Data publikacji 20.04.2023

Coraz cieplejsze dni sprzyjają aktywnościom na rowerze. Na ulicach widać więcej rowerzystów, którzy wybrali właśnie taką formę spędzania wolnego czasu czy też dojazdu do pracy. Nieważne czy prowadzimy samochód, motocykl czy rower – pamiętajmy o zachowaniu zdrowego rozsądku i wzajemnym szacunku na drodze.

Rower to nie tylko beztroska przyjemność. Poruszając się nim, nie chroni nas karoseria, ani poduszki powietrzne. W sposób szczególny należy obserwować otoczenie, ponieważ każde zderzenie lub upadek, może skończyć się nieprzyjemnymi lub tragicznymi w skutkach konsekwencjami. W przypadku poruszania się w ruchu miejskim, powiedzenie „mieć oczy dookoła głowy”, jest w przypadku rowerzystów bardzo ważne. Należy też bezwzględnie przestrzegać przepisów obowiązujących w ruchu drogowym.

Pamiętajmy, że:

  • rowerzyści powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. W przypadku braku drogi rowerowej można poruszać się poboczem lub jezdnią,

  • jeśli przewozimy dziecko do lat 7, to tylko i wyłącznie, kiedy jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę,

  • korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 60 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów, warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła),

  • rowerzyści, którzy korzystają z chodnika lub drogi dla pieszych, są obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Wyposażenie obowiązkowe roweru:

  • Lampa ze światłem białym lub żółtym selektywnym, umieszczona z przodu.

  • Sygnał dźwiękowy (np. dzwonek) o nieprzeraźliwym tonie.

  • Lampa ze światłem czerwonym umieszczona z tyłu (może być światło migające).

  • Światło odblaskowe barwy czerwonej umieszczone z tyłu, w kształcie innym niż trójkąt.

  • Przynajmniej jeden skutecznie działający hamulec – ręczny lub nożny.

Włączenie oświetlenia obowiązuje rowerzystę w warunkach złej widoczności – gdy zapada zmierzch, jest noc czy też widoczność jest ograniczona z powodu warunków atmosferycznych np. mgły.

Aktualnie w przepisach dotyczących ruchu rowerów nie ma zapisów dotyczących kasków ochronnych ani kamizelek odblaskowych. Pamiętajmy jednak, iż zakładając kask chronimy głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.

 

Pułtuska policja życzy udanych wypraw!


 

Autor: mł. asp. Anna Kowalczyk

Powrót na górę strony