ARESZT ZA NIESTOSOWANIE SIĘ DO NAKAZU OPUSZCZENIA LOKALU I ZAKAZU ZBLIŻANIA SIĘ
Policjanci zatrzymali 25-letniego mieszkańca powiatu pułtuskiego, którego obowiązywał prokuratorski nakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzoną, zakaz zbliżania się do niej. Mężczyzna zignorował jednak obowiązujące przepisy, a do tego wszczął awanturę i zniszczył mienie. Za niestosowanie się osoby do wydanego przez Prokuraturę Rejonową w Pułtusku zakazu lub nakazu, kodeks karny przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
25-latek, który jest podejrzany o stosowanie przemocy wobec członka rodziny, nie przestrzegał decyzji prokuratury, która zastosowała wobec niego środek zapobiegawczy w postaci nakazu opuszczenia mieszkania, a także zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej. Środki te miały skutecznie zapewnić bliskim bezpieczeństwo, a także dalszy prawidłowy tok postępowania. Niestety mieszkaniec powiatu pułtuskiego w minioną niedziele wszczął awanturę podczas której zniszczył wyposażenie w domu. O tym, że takie igranie z prawem nie popłaca, przekonał się gdy został zatrzymany przez policjantów z Ogniwa Patrolowo Interwencyjnego pułtuskiej jednostki. Prokurator nadzorujący dochodzenie w tej sprawie, zawnioskował do sądu o zmianę środka zapobiegawczego na surowszy w swojej formie, do czego sędzia się przychylił i zastosował wobec 25-latka tymczasowy areszt. Teraz najbliższe 2 miesiące mężczyzna spędzi za kratami.
Zakaz zbliżania się do osoby pokrzywdzonej to jeden ze środków karnych stosowany w prawie. Ma on na celu izolację sprawcy od pokrzywdzonego. Bez względu na to przez kogo taki środek został zastosowany, czy to przez sąd, czy też przez prokuratora podejrzany ma obowiązek stosowania się do zakazów i nakazów zawartych w postanowieniu.
Apelujemy, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. Osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji m.in. powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej, ośrodki interwencji kryzysowej, należy tylko zacząć działać.
Swój apel o przerwanie przemocy kierujemy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.
Autor: st.sierż. Renata Soból