Aktualności

Pod lupą – czas pracy kierowców

Data publikacji 15.09.2023

Jak ważny jest dzienny regularny okres odpoczynku, jak również czas odpoczynku tygodniowego, tego chyba nie trzeba tłumaczyć, bo oczywistym jest, że bezwzględnie nikt nie powinien jeździć jeśli jest zmęczony, gdyż zagraża to zdrowiu i życiu innych użytkowników dróg. Dlatego też stałym zadaniem policjantów jest kontrolowanie tego zagadnienia.

Kierowcy powinni się powoli przyzwyczajać do systematycznych kontroli Policji, skupiających się na kierowcach ciężarówek, busów i autokarów. W zainteresowaniu funkcjonariuszy Ruchu Drogowego jest czas pracy, dokumenty przewozowe, ale także sposób przewożenia rzeczy i pasażerów.
Przypominamy, że kierowcy poruszający się pojazdami wyposażonymi w tachograf są zobowiązani do rejestrowania czasu jazdy, przerw i odpoczynków. Kierowcy kontrolują i dokumentują za pomocą tachografu cyfrowego lub analogowego czas pracy i odpoczynku od momentu rozpoczęcia pracy, czyli rozpoczęcia doby pracowniczej. Do obowiązku kierowcy należy również kontrola poprawności działania tachografu.

Pamiętajmy, że choć pozornie zmęczenia możemy nie odczuwać, to wpływa ono negatywnie na naszą zdolność prowadzenia pojazdu, co zmniejsza czujność, a wydłuża czasu reakcji. Zdarza się, że zmęczenie będzie powodem zaśnięcia za kierownicą. Ryzyko spowodowania ciężkiego w skutkach wypadku drogowego jest dużo wyższe w przypadku osoby zmęczonej niż wypoczętej. Zwracajmy uwagę, na nasz stan psychofizyczny wsiadając za kierownicę. Nie przeceniajmy swojego organizmu i zróbmy przerwę w podróży, gdy czujemy, że ogarnia nas znużenie, czy zmęczenie. Zadbajmy o bezpieczeństwo nasze, przewożonych pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

Autor: kom. Milena Kopczyńska

 

 

Powrót na górę strony