Aktualności

Wspólne pieczenie pierniczków czy bajki w Internecie?

Data publikacji 14.12.2023

Choć i jedno i drugie daje wiele radości dzieciom, one same wybrały jednogłośnie – to czas spędzony wspólnie z rodzicami daje im moc wrażeń i najlepsze wspomnienia. Zwróćmy zatem uwagę na wartości, z których Pociechy czerpią najwięcej radości. Otwarte i szczere, a na pytania odpowiadają więcej niż byśmy się spodziewali. Takie są dzieci. Radość życia i Ich naturalna ciekawość powoduje, że również policjanci mają po takich spotkaniach wspaniały nastrój.

Jak bezpiecznie spędzić świąteczną przerwę od nauki? Jakie zabawy na powietrzu wybrać w zbliżające się ferie? Czy oglądanie bajek w Internecie zawsze jest bezpieczne? A może lepiej wykorzystać ten czas na grach planszowych, wspólnym przygotowaniu domu do świąt, robieniu stroików i pieczeniu pierniczków? - to pytania zadane przez policjantów na spotkaniach z uczniami szkół w Nowym Niestępowie i Dzierżeninie.

Policjanci wiedzą jak ważna dla bezpieczeństwa jest edukacja i tworzenie prawidłowych nawyków już od najmłodszych lat dlatego często i chętnie spotykają się z dziećmi w szkołach czy przedszkolach.

Do każdego z takich spotkań policjanci muszą się przygotować – każda kategoria wiekowa wymaga innego traktowania. Najbardziej wdzięczne i radosne są spotkania z maluchami w przedszkolach. Radość życia i naturalna ciekawość dzieci powoduje, że również policjanci wychodzą ze spotkania z szerokim uśmiechem. Te lekcje są jednak bardzo ważne z innych powodów. Oprócz poznania zawodu policjanta przedszkolaki, przez zabawę do nauki, poznają podstawowe zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu w domu czy na świeżym powietrzu, zasady zachowania w kontaktach z obcymi osobami czy podczas spotkania z psem. Duża część każdego spotkania poświęcona jest bezpieczeństwu dzieci w ruchu drogowym i elementom odblaskowym. Tak też było wczoraj, kiedy dzielnicowi z Posterunku Policji w Pokrzywnicy odwiedzili 4,5 i 6-latki oraz uczniów klas 1-3 w szkole w Dzierżeninie.

Pewniejsze siebie, bo również przeszkolone przez mundurowych, są również dzieci z klas 1-3 i uczniowie z klasy 5 Szkoły w Nowym Niestępowie. Podczas spotkania sierż. szt. Damian Czyżewski oraz st. asp. Radosław Pomaski przypomnieli dzieciom m.in. o tym jak można bezpiecznie spędzać czas wolny w trakcie zbliżającej się przerwy świątecznej i ferii zimowych. Rozmawiali także o prostych, codziennych, zajęciach by dzieci mogły same zauważyć różnicę dobrych i złych stron, o bezpieczeństwie w sieci oraz o tym, jak i kiedy korzystać z numerów alarmowych. Funkcjonariusze przypomnieli także, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych.

Na zakończenie każdy uczeń otrzymał zakładkę do książki zrobioną własnoręcznie przez dzielnicowych.

Policjanci starają się dotrzeć do dzieci z edukacją, własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami ale nie ma wątpliwości, że to codzienne rozmowy rodziców z dzieckiem o tym, jak reagować na niebezpieczeństwa są dla Nich najważniejsze. To istotne tym bardziej, że przed nami okres świąt, a za chwilę ferii, a co za tym idzie, zajęci porządkami i przygotowaniem potraw będziemy na tyle zabiegani, że rozmowy, czas poświęcony dziecku i wspólne zabawy mogą być zastąpione przekazaniem Im telefonu i zabawą bez nadzoru. Działajmy zawczasu, aby dzieciom i młodzieży nic złego się nie stało, a najbliższe tygodnie minęły pod znakiem wypoczynku, radości i bezpieczeństwa.

kom. Milena Kopczyńska

Powrót na górę strony