”PARAGRAF - niewiedza nie zwalnia z odpowiedzialności”
Czy zasłonięci ekranem monitora hejterzy mogą czuć się bezkarnie? Do czego może doprowadzić wyśmiewanie się, zniesławienie, znieważenie, nękanie? czy nastolatek też ponosi konsekwencje prawne swoich czynów? Uczniowie z Winnicy już wiedzą, że sprawcy m.in. takich zachowań mogą sobie przysporzyć wielu kłopotów z prawem. Napisać o jedno zdanie za dużo w Internecie nie jest trudno. Uważajmy na to, co publikujemy, ponieważ wszystko w sieci zostawia ślad. Czasami nawet jedno pojedyncze słowo może wyrządzić olbrzymią krzywdę.
Czyny karalne i odpowiedzialność prawna nieletnich były tematami, które na dzisiejszym spotkaniu z uczniami klas VI-VII Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy poruszyła policjantka Zespołu do Spraw Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii. Funkcjonariuszka uświadomiła nastolatków, że wobec nieletniego mogą być stosowane środki wychowawcze, środek leczniczy oraz środek poprawczy. Przypadki, w jakich może być orzeczona kara, jeśli inne środki nie są w stanie zapewnić resocjalizacji określa Ustawa z 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.
Mł. asp. Magdalena Bielińska podkreślała, jak ważne jest poszanowanie drugiego człowieka i traktowanie wszystkich sprawiedliwie. Zapewniła również, że będzie stawała w obronie osób gnębionych przez rówieśników i zachęcała do zgłaszania niewłaściwych zachowań.
Przypominamy, osoba nieletnia to:
W zakresie postępowania w sprawach o demoralizację - nieletnim jest osoba, która ukończyła 10 roku życia, nie jest pełnoletnia (kobiety, które wstąpiły w związek małżeński po ukończeniu 16 lat) i dopuściła się np. czynu zabronionego, naruszenie zasad współżycia społecznego, uchylanie się od obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, używanie alkoholu, środków odurzających, substancji psychotropowych, ich prekursorów, środków zastępczych lub nowych substancji psychotropowych, uprawianie nierządu – (art. 4 ust. 1 uwrn).
W zakresie postępowania o czyny karalne – nieletnim jest osoba, która dopuściła się tego czynu po ukończeniu 13 lat, ale przed ukończeniem 17 lat.
W zakresie wykonywania środków wychowawczych, środka leczniczego lub środka poprawczego – nieletnim jest osoba, wobec której taki środek został orzeczony, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez te osoby 21 lat.
kom. Milena Kopczyńska