W trosce o lepszą przyszłość - policyjne spotkania z młodzieżą
Policjanci z Pułtuska wiele pracy i czasu poświęcają na działania profilaktycznie skierowane do młodzieży. W myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć, podczas prelekcji informują młodych słuchaczy o zagrożeniach z jakimi będą musieli się zmierzyć, tłumaczą w jaki sposób wybrać odpowiednie rozwiązania i odpowiadają na pytania: czym jest demoralizacja? co to jest czyn karalny? jakie konsekwencje za swoje zachowanie może ponieść nieletni?
W ramach działań profilaktyczno-edukacyjnych funkcjonariusze pułtuskiej komendy realizują spotkania w szkołach powiatu skierowane do osób nieletnich. Tym razem policjantki Zespołu do spraw profilaktyki społecznej nieletnich i patologii odwiedziły uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy. Prelekcji przyświecało hasło: „Paragraf – niewiedza nie zwalnia z odpowiedzialności”. Uczniowie, którzy niebawem wkroczą w dorosłe życie, dowiedzieli się kim jest osoba nieletnia, co kryje się pod pojęciem demoralizacji oraz czym jest czyn karalny. Poznali również konsekwencje prawne, które stosuje sąd rodzinny wobec „niepokornych” nastolatków. Na zakończenie zajęć funkcjonariuszki zobrazowały najczęściej spotykane przypadki łamania norm prawnych przez młodzież.
Spotkania z nastolatkami to jeden z istotnych elementów pracy profilaktycznej Policji, podczas których mundurowi mogą bezpośrednio porozmawiać z młodymi ludźmi i wyjaśnić nurtujące ich sprawy i problemy. To także jeden ze sposobów przeciwdziałania i zapobiegania przestępczości wśród osób nieletnich, bowiem wiedza z zakresu obowiązujących przepisów prawnych jest bardzo ważna i dzięki niej młody człowiek może uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, które później mogą mieć wpływ na jego dalsze, dorosłe już życie.
Autor: kom. Milena Kopczyńska/KPP w Pułtusku