Policjantki edukowały uczniów z Pniewa
Dzielnicowa gminy Zatory sierż. Izabela Wierzbicka oraz policjantka Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii mł. asp. Magdalena Bielińska przeprowadziły prelekcje dla uczniów Szkoły Podstawowej w Pniewie. Tematami spotkania były zagrożenia w sieci, hejt i cyberprzestępczość oraz związana z nią odpowiedzialność karna.
Internet to wirtualna przestrzeń, bez której w chwili obecnej nie wyobrażamy sobie codzienności. Zakupy, komunikowanie się rówieśników, zawieranie nowych znajomości, czy nauka — wszystkie te elementy jesteśmy w stanie realizować wirtualnie. Warto jednak pamiętać o tym, że na użytkowników Internetu, zwłaszcza tych najmłodszych mogą czyhać różne zagrożenia. O tym jak bezpiecznie korzystać z Internetu oraz w jaki sposób unikać niebezpieczeństw opowiedziały uczniom Szkoły Podstawowej w Pniewie pułtuskie policjantki. Zajęcia miały również na celu propagowanie właściwych zachowań w sieci, a także uświadomienie uczniów o odpowiedzialności karnej wynikającej z cyberprzestępczości, jak i innych zabronionych prawem zachowań. Mundurowe w czasie prelekcji omówiły, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać dzieci i młodzież oraz jakie zachowania w sieci są nie tylko niewłaściwe, ale i w świetle prawa zabronione i karalne. Poruszone zostały również informacje o bezpieczeństwie udostępniania danych. Dodatkowo funkcjonariuszki omówiły pojęcie mowy nienawiści i hejtu oraz konsekwencje, z jakimi takie zachowanie może się spotkać zarówno dla hejtera, jak i jego ofiary.
Funkcjonariuszki wskazały, że każda osoba, która potrzebuje rozmowy, a może ona dotyczyć problemów z nauką w szkole, relacjami rówieśniczymi czy rodzinnymi, emocji, przyjaźni, poczuciu bezsilności, dyskryminacji, ale również kryzysu psychicznego, może skorzystać z telefonów zaufania, które obsługiwane są przez specjalistów – pedagogów, psychologów. Telefony mogą być anonimowe, nie ma potrzeby podawania imienia, nazwiska ani miejsca zamieszkania.
Mając na uwadze, że życie ludzkie jest bezcenne oraz w trosce o szeroko rozumiane bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, policjantki wręczyły uczniom broszury z telefonami zaufania i poinformowały, że są one obsługiwane całą dobę, tzn. 7 dni w tygodniu, 24h na dobę.
Autor: kom. Milena Kopczyńska/KPP w Pułtusku