Aktualności

Policja edukuje i uświadamia jakie zagrożenia czyhają na seniorów

Data publikacji 12.04.2024

Bezpieczeństwo seniorów to bardzo istotna rzecz, bo to właśnie oni najczęściej padają ofiarami oszustów. Przestępcy wykorzystują ich zaufanie i niejednokrotnie dobre serce. Pod różnymi pretekstami wyłudzają pieniądze, nie bacząc na to, że kradną oszczędności życia starszych osób. Pułtuscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo seniorów włączyli się w kampanię „Znam te numery” i w ramach działań "Bezpieczny senior" realizują spotkania, podczas których przestrzegają osoby starsze przed oszustwami oraz innymi zagrożeniami, na jakie są narażone.

Funkcjonariusze włączyli się w kampanię profilaktyczną #ZnamTeNumery, która nawiązuje do kultowych tekstów i mówi o numerach telefonu do dzielnicowego i bliskich oraz o „numerach”, jakie robią oszuści. Celem kampanii jest wypracowanie zasad bezpieczeństwa dla seniorów. Ponadto uświadomienie seniorów oraz ich najbliższych na temat niebezpieczeństw i metod oszustw, z jakimi mogą się nieświadomie spotkać. Natomiast młodsze pokolenie ma stanowić ekipę wsparcia dla bliskich osób, w starszym wieku.

Chcąc przybliżyć ten powszechny problem mundurowi zaprosili do swojej siedziby podopiecznych Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Pułtusku. Główne obszary, które zostały poruszane w ramach kampanii to: bezpieczeństwo w sieci oraz oszustwa na „legendę”.

Spotkanie posłużyło również do poinformowania seniorów o możliwości korzystania z dostępnych programów na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa m.in. Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał ulotkę informacyjną ze wskazówkami dotyczącymi zasad bezpieczeństwa dotyczącymi oszustw seniorów a w nawiązaniu do poruszonych zagadnień z ruchu drogowego i apelu o zachowaniu ostrożności jako niechroniony uczestnik ruchu funkcjonariusze wręczyli gościom elementy odblaskowe w postaci magnetycznych opasek i kamizelek.

Autor: kom. Milena Kopczyńska/KPP w Pułtusku

Powrót na górę strony