Aktualności

Bądźmy ostrożni – oszustwa „NA WYPADEK”

Data publikacji 24.05.2024

Oszuści wykorzystują najróżniejsze metody i sposoby żeby zdobyć nasze pieniądze. Dzwonią do nas z informacją, że ktoś bliski spowodował wypadek i trzeba zapłacić określoną kwotę, aby uniknąć sankcji karnych, w tym aresztowania. Następnie zjawiają się osoby obce, aby odebrać od nas pieniądze.

Taki właśnie telefon, trzy dni temu odebrała 75-letnia mieszkanka powiatu pułtuskiego.  Około godz. 16, do pokrzywdzonej zadzwoniła nieznana kobieta i podając się za bratanicę, powiedziała seniorce, że spowodowała wypadek i aby uniknąć aresztu chciała pożyczyć od niej pieniądze. W trakcie rozmowy oszustka poleciła kobiecie, aby przygotowała posiadane przez nią pieniądze, które miał odebrać kurier. Kobieta zastosowała się do przekazanych poleceń. Wkrótce w pobliżu jej domu zjawił się mężczyzna, który odebrał od niej przygotowaną gotówkę. Kobieta przekazała ponad 40 tys. złotych.

W dniu wczorajszym podobny telefon odebrał 77-letni mieszkaniec Pułtuska. Na jego telefon stacjonarny po godz. 18 zadzwonił mężczyzna podający się za jego zięcia. Przekazał on, że miał wypadek drogowy i że potrącił kobietę w ciąży. Następnie do rozmowy włączyła się kobieta podająca się za policjantkę. Kobieta wydawała seniorowi cały czas polecenia co ma robić i w żadnym wypadku się nie rozłączać. Potwierdziła on, że aby zięć został zwolniony musi wpłacić kaucję. Senior przekazał, że ma jedynie 50 tysięcy złotych. Oszustka poinstruowała go jak zapakować pieniądze, które następnie miał przekazać kurierowi. Po chwili do drzwi zapukał mężczyzna, który odebrał przesyłkę z pieniędzmi.

Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Jeżeli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie, prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację a w razie wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.

PAMIĘTAJMY!

 POLICJANCI NIGDY NIE PROSZĄ O PRZEKAZANIE PIENIĘDZY.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przekazanie tego kolejnego ostrzeżenia oraz sposobów postępowania seniorom ze swoich rodzin oraz sąsiedztwa. Osobami szczególnie zagrożonymi tego typu przestępstwami są osoby starsze, które od wielu lat posiadają telefony stacjonarne. Oszuści kontaktują się z nimi wykorzystują stare książki telefoniczne, w których widniały dokładne dane abonentów: imię, nazwisko oraz adres. Pamiętajmy o bezpieczeństwie seniorów z naszego otoczenia!

Autor: podkom. Barbara Goździewska

Powrót na górę strony