„Halo! Tu cyberbezpieczny senior”
Policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Przysusze odbyły spotkania z seniorami, aby przekazać informacje o sposobach działania oszustów, zabezpieczeniu mieszkań, ale także o bezpiecznym podróżowaniu i spędzaniu czasu nad wodą. Wyjaśniły także, jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wszystko po to, aby osoby starsze miały większą świadomość zagrożeń, jakie mogą je spotkać oraz jak ich zapobiegać.
W miarę starzenia się naszego społeczeństwa kluczowe staje się zapewnienie bezpieczeństwa tej coraz liczniejszej grupie Polaków. Bezpieczeństwo seniorów obejmuje wiele aspektów i niezwykle istotne jest stałe rozmawianie i informowanie o istniejących zagrożeniach. Wszyscy powinni o to dbać, zwłaszcza członkowie rodzin seniorów. Oczywiście policjanci cały czas prowadzą działania profilaktyczne i edukacyjne, które odnoszą najlepszy rezultat w trakcie bezpośrednich spotkań z osobami starszymi. Dlatego policjantki z przysuskiej komendy w sobotę (13.07) oraz we wtorek (16.07) odwiedziły seniorów w Zychorzynie, spotkanie zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Zychorzynie pn. „Dzielenie wspólnych chwil” oraz w Domu Seniora w Ruskim Brodzie, aby omówić kwestie związane z bezpieczeństwem seniorów.
Spotkanie poświęcono bezpieczeństwu w Internecie, ruchu drogowym, nad wodą oraz znaczeniu elementów odblaskowych. Funkcjonariuszki zachęcały osoby starsze do regularnych badań słuchu, wzroku, aby zawsze być świadomym otoczenia. Ostrzegły także seniorów, którzy są kierowcami, aby w upały rozważali konieczność wsiadania za kółko, ponieważ wtedy nasze reakcje są spowolnione i przypomniały o konieczności korzystania z wyznaczonych przejść dla pieszych.
Policjantki przypomniały także o właściwym zabezpieczeniu mieszkań na czas nieobecności, aby zapobiec włamaniom. Poinformowały także, że o zagrożeniach można informować dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub za pomocą internetowego narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i wytłumaczyły sposób jej działania.
Mając na uwadze bezpieczeństwo seniorów Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości wspólnie z NASK-iem oraz Warszawskim Instytutem Bankowości prowadzi akcję edukacyjną #Halo! Tu cyberbezpieczny Senior. Kampania ma na celu zwiększyć świadomość seniorów na temat różnego rodzaju oszustw internetowych.
Aby uchronić społeczeństwo przed stratami finansowymi i negatywnymi konsekwencjami Policja przedstawia kilka zasad bezpieczeństwa w sieci.
-zachowaj ostrożność: unikaj propozycji obiecujących szybki i wysoki zysk bez ryzyka;
-weryfikuj wiarygodność: szukaj opinii innych użytkowników oraz sprawdzaj, czy firma jest zarejestrowana i posiada odpowiednie licencje;
-chroń swoje dane: nigdy nie udostępniaj swoich danych osobowych, numeru konta bankowego, numeru i danych z karty kredytowej, danych logowania do bankowości elektronicznej lub mobilnej, kodów BLIK;
-unikaj presji czasowej: oszuści często twierdzą, że oferta jest krótkoterminowa i drugiej takiej nie będzie, daj sobie czas na zbadanie firmy oraz jej oferty;
-nie instaluj dodatkowego oprogramowania: np. nieznanych aplikacji na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej;
Zachęcamy również do odwiedzenia stron internetowych, gdzie znajdują się szczegółowe informacje na temat kampanii prowadzonych przez Policję.
„MYŚL TRZEŹWO NAD WODĄ”
https://mazowiecka.policja.gov.pl/ra/aktualnosci/aktualnosci/99113,Mysl-trzezwo-nad-woda.html
„KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ”
„STOP WŁAMANIOM DO DOMÓW”
post. Aleksandra Bałtowska/KPP w Przysusze