Aktualności

Jutro działania „Bezpieczne przejście”

Data publikacji 04.09.2017

Jutro, w ramach działań „Bezpieczna droga do szkoły”, policjanci z wydziału ruchu drogowego przysuskiej komendy przeprowadzą działania prewencyjno – kontrolne w rejonach przejść dla pieszych pn. „Bezpieczne Przejście”.

Celem tych działań jest poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych oraz przywrócenie znaczenia znaku „Przejście dla pieszych”, o którym często zapominają kierowcy jak i niechronieni użytkownicy dróg.  Policjanci reagować będą na wykroczenia kierujących pojazdami popełniane bezpośrednio  przed i na przejściach dla pieszych. Będą również informować kierujących o konsekwencjach wynikających z nieodpowiedzialnych zachowań w rejonach przejść.

Policja przypomina, że w świetle prawa przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dopuszczalne wówczas, gdy odległość do najbliższego z nich przekracza 100 metrów. W takim przypadku dozwolone jest przejście przez ulicę o ile nie utrudni to ruchu pojazdom. . Decydując się na taki ruch pieszy musi sobie zdawać sprawę z tego, że w przeciwieństwie do tzw. „zebry”, przechodząc przez jezdnię nie ma pierwszeństwa. Bezwzględne pierwszeństwo ma wtedy, gdy znajduje się na oznakowanym przejściu.

Celem przeprowadzanych cyklicznie działań jest również kształtowanie bezpiecznych zachowań w relacjach kierujący – pieszy.

 

asp. Aneta Wilk

Powrót na górę strony