Patriotyczne obchody w Stefanowie
Wczoraj odbyły się uroczystości związane z obchodami 73 rocznicy bitwy stoczonej na terenie wsi Stefanów przez 25-ty i 72-gi Pułk Piechoty Armii Krajowej w ramach akcji „Burza”, a jednocześnie 65. rocznicy pacyfikacji wsi Stefanów przez władze komunistyczne.
Uroczystości w Stefanowie otworzyły występy artystyczne młodzieży. Po nich przy pomniku upamiętniającym wydarzenia sprzed lat odprawiona została msza święta. Podczas nabożeństwa JE ks. bp Henryk Tomasik apelował do zebranych, aby pamiętali o tych, którzy oddali życie za ojczyznę.
Stefanów to nieistniejąca już wieś niedaleko Gielniowa w powiecie przysuskim. We wrześniu 1944 r. właśnie pod Stefanowem rozegrała się zwycięska bitwa partyzantów z 25. i 72. Pułku Armii Krajowej. Koncentracja tak znacznych sił stanowiła realne zagrożenie dla 9 armii niemieckiej utrzymującej stanowiska na linii Wisły przeciw oddziałom Armii Czerwonej i I. Armii Wojska Polskiego.
26 września 1944 roku doszło do zwycięskiej bitwy zadającej Niemcom poważne straty. Wycofujące się oddziały zdążyły jednak spacyfikować ziemie w rejonie Gielniowa, w tym Budy i Stefanów, który spalono. W odwecie za klęskę Niemcy spalili wieś. Ludność Stefanowa zdążyła uciec do pobliskich lasów. Po wojnie mieszkańcom udało się odbudować wieś, jak się jednak okazało nie na długo. Władza ludowa w 1952 r. przesiedliła mieszkańców Stefanowa w rejon Wrocławia, Legnicy, Słupska i Olsztyna, a znajdujące się we wsi zabudowania zrównała z ziemią. Pretekstem była budowa poligonu. Ten jednak nigdy tu nie powstał. Dziś teren dawnej wsi porośnięty jest drzewami. Przy symbolicznym pomniku upamiętniającym wydarzenia sprzed lat co roku odbywają się patriotyczne uroczystości.
W programie uroczystości nie zabrakło również składania wiązanek pod pomnikiem oraz wręczenia odznaczeń osobom zasłużonym w krzewieniu patriotyzmu. Był również apel poległych i policyjna salwa honorowa. O oprawę muzyczną uroczystości zadbała Orkiestra Reprezentacyjna Policji KGP pod batutą mł. insp. Janusza Trzepizura. W uroczystościach jak co roku wzięli udział nie tylko potomkowie i dawni mieszkańcy Stefanowa, ale również ludzie z okolicznych wiosek i kombatanci. Nie zabrakło również policjantów. W obchodach udział wziął także Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu insp. Tomasz Michułka oraz Jego Zastępca insp. Kamil Barkowski i Komendant Powiatowy Policji w Przysusze insp. Adam Czyżewski. Nie zabrakło samorządowców, przedstawicieli instytucji, pocztów sztandarowych oraz młodzieży.
Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu