Aktualności

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Data publikacji 08.09.2017

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy obchodzony jest od 2000 r. w każdą drugą sobotę września, wypada więc właśnie dziś. Inicjatorem święta pierwszej pomocy był Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża. W tak istotnym dniu warto przypomnieć sobie, jak powinna zostać przeprowadzona pierwsza pomoc.

Pierwsza pomoc. Tego nie możesz nie wiedzieć! 

Pierwsza pomoc to wszystkie czynności mające uratować osobę, która nagle znalazła się w obliczu zagrożenia zdrowia lub życia. Co powinieneś robić chcąc udzielić pierwszej pomocy? 


Po pierwsze - sprawdź, czy ty i poszkodowany jesteście w miejscu bezpiecznym, nienarażeni na kolejne wypadki.

Po drugie - oceń stan poszkodowanego, jeśli jest poważny poproś konkretną osobę o wezwanie pogotowia. Jeśli jesteś sam zadzwoń na 112 jeszcze przed podjęciem działań ratowniczych.

Po trzecie - podejmij działania ratownicze. Jeśli poszkodowany nie oddycha rozpocznij masaż serca. Najważniejsza informacja, o której musisz pamiętać: 30 uciśnięć na dwa wdechy. Wcześniej koniecznie udrożnij drogi oddechowe poszkodowanego.


Przytoczone przez nas informacje to tylko podstawowa wiedza. Warto samemu co jakiś czas przypominać sobie zasady udzielania pierwszej pomocy, np. zapisując się na odpowiedni kurs lub oglądając instruktaż w internecie.


Światowy Dzień Pierwszej Pomocy - trochę historii 

Idea humanitaryzmu i pomagania rannym obecna była już w średniowieczu, kiedy Władysław Jagiełło kazał opatrywać i pomagać rannym zarówno ze swojej, jak i wrogiej armii. Prawdziwa rewolucja i początki pierwszej pomocy datowane są jednak nieco później, na wiek XIX. Wtedy to Henry Dunant, świadek bitwy pod Solferino, zawiązał Międzynarodowy Komitet Pomocy Rannym Wojskowym.

W Polsce kursy pierwszej pomocy prowadzone były już na początku lat 20. XX wieku. Odbywały się one dzięki działalności Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża. Oprócz tego Towarzystwo udzielało pomocy rannym i szukało zaginionych. 

 

 

Pierwsza pomoc - dlaczego powinieneś wiedzieć, jak jej udzielić? 

Powodów jest kilka. Po pierwsze, prawo nakłada na każdego obywatela obowiązek udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Niedostosowanie się do tego nakazu może skutkować konsekwencjami prawnymi. Po drugie - rzetelna wiedza przełoży się na pewność siebie i szybkość reakcji. Jeśli ktoś wie, jak pomóc, będzie mógł od razu zabrać się do działania, nie straci cennych sekund na zastanawianie się, co robić.

Po trzecie i najważniejsze - każdy powinien wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy, bo od tej wiedzy może zależeć czyjeś życie. Nawet twoje. 

Powrót na górę strony