Aktualności

Bilans działań „Listopadowy weekend”. Policja apeluje o ostrożność

Data publikacji 13.11.2017

Przysuscy policjanci podsumowali prowadzone od piątku działania prewencyjno – kontrolne pn. „Listopadowy weekend”. Patrole ruchu drogowego sprawdziły stan trzeźwości ponad 200 kierujących. W ciągu ostatnich trzech dni na drogach powiatu przysuskiego nie doszło do żadnego niebezpiecznego zdarzenia drogowego.

Odnotowano jedynie 4  kolizje. Nie zabrakło natomiast piratów drogowych, policjanci zatrzymali także 3 nietrzeźwych kierujących:

W sobotę 11 listopada, około godziny 17 policjanci otrzymali zgłoszenie o nietrzeźwym kierującym autem w Borkowicach. We wskazanej miejscowości zatrzymali do kontroli osobowego hyundai, którym kierował 57 – letni mieszkaniec gminy Borkowice.  Sprawdzono jego stan trzeźwości – wyniósł pond 2,5 promila alkoholu. Mężczyźnie stracił prawo jazdy.

W niedzielę zaś, policjanci ruchu drogowego wyeliminowali z ruchu dwóch nietrzeźwych cyklistów: W miejscowości Żuków, gm. Borkowice, 51 – latek kierował rowerem po drodze publicznej, będąc w stanie nietrzeźwości wynoszącym ponad 1 promil alkoholu. Natomiast drugi z rowerzystów 56 – latek, poruszał się po Rzucowie rowerem, mając blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Obaj zostali ukarani mandatami karnymi za popełnione wykroczenia.

Podczas weekendu policjanci ukarali mandatami 32 kierowców oraz 3 pieszych. Główne przewinienia kierowców  to już tradycyjnie nadmierna prędkość i niestosowanie pasów bezpieczeństwa. Ujawnione wykroczenia pieszych to przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym oraz nieużywanie elementów odblaskowych po zmierzchu, poza terenem zabudowanym.

Policja apeluje o ostrożność  - okres jesienno-zimowy to czas zmieniających się i coraz trudniejszych warunków na drogach. Kierowcy powinni dostosować swój styl jazdy, piesi natomiast pamiętać, że mogą być słabo widoczni. Zanim wejdziemy na przejście warto upewnić się, czy kierowca nas widzi i ma szansę bezpiecznie zahamować. Pamiętajmy, że wtargnięcie na jezdnię pieszego jest wykroczeniem. Potrącenie pieszego przez samochód kończy się najczęściej poważnymi obrażeniami a nawet śmiercią pieszego uczestnika ruchu drogowego - dlatego nie warto ryzykować wchodząc na jezdnię bez zastanowienia i zachowania ostrożności.  

Pamiętajmy także, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Niewielki odblask powoduje, że pieszy jest widoczny z odległości ok. 100 metrów –   odblask zatem  może uratować życie.

 

asp. Aneta Wilk

Powrót na górę strony