Aktualności

„Dzień Odblasków 2017” w powiecie przysuskim

Data publikacji 07.12.2017

Wczoraj policjanci z wydziału ruchu drogowego przeprowadzili akcję „Dzień Odblasków 2017”, której głównym celem było zachęcenie jak największej liczby niechronionych uczestników ruchu drogowego do korzystania z elementów odblaskowych.

W środę funkcjonariusze wręczali pieszym odblaskowe opaski. W ramach akcji mówili o bardzo ważnej roli tych elementów, w zapewnieniu bezpieczeństwa niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. Został również ogłoszony konkurs dla przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych na symbol „Ogólnopolskiego Policyjnego Dnia Odblasku”, którego rozstrzygnięcie nastąpi do końca sierpnia 2018 r..

Przypominamy, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru, może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Mimo wielu apeli do mieszkańców powiatu przysuskiego, policjanci nadal spotykają osoby, które po zmroku, poza obszarem zabudowanym, nadal nie używają odblasków. Przepis ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.  

 

asp. Aneta Wilk

Powrót na górę strony