Aktualności

Doskonalenie techniki jazdy przez strażaków

Data publikacji 19.02.2018

W minionym tygodniu, pod okiem policjantów ruchu rogowego, strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przysusze podnosili swoje umiejętności w zakresie techniki jazdy pojazdami uprzywilejowanymi.

Szkolenie poprzedzone było wykładami teoretycznymi prowadzonymi przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Przysusze. W części teoretycznej zajęć przypomniano przepisy prawne dotyczące wykorzystania pojazdów uprzywilejowanych oraz podstawowe zasady bezpieczeństwa w czasie jazdy. Podstawowym punktem szkolenia było to jak nie dopuścić do poślizgu, a w razie jego zaistnienia prawidłowo i bezpiecznie zapanować nad pojazdem. Uczestnicy szkolenia zapoznali się z zasadami jazdy defensywnej, fizyką jazdy, możliwościami psychomotorycznymi kierowców oraz elementami bezpieczeństwa.

Część praktyczna zajęć to doskonalenie techniki jazdy w warunkach zimowych. Uczestnicy szkolenia ćwiczyli hamowanie na śliskiej nawierzchni z różnymi prędkościami, hamowanie na zakręcie, wyprowadzanie pojazdu z poślizgów podsterownych i nadsterownych, które ze szczególnym nasileniem występują zimą.

Idea szkolenia, w przypadku strażaków, to przede wszystkim szybkie i bezpieczne dotarcie do miejsca, gdzie ich pomoc jest niezbędna. Jak stwierdzili uczestnicy szkolenia, było ono dla nich ważne i będzie wykorzystywane w codziennej służbie. 

 

asp. Aneta Wilk

Powrót na górę strony