Aktualności

Spotkanie z policjantami w przysuskiej „1”

Data publikacji 26.02.2018

Policjanci z Zespołu Profilaktyki Społecznej spotkali się z uczniami klas VII Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Przysusze. Tematem spotkania była cyberprzemoc, bezpieczeństwo w sieci oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Policjanci przypomnieli uczniom podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Opowiedzieli o zagrożeniach czyhających w sieci oraz o tym, jak się przed nimi bronić. Odpowiadali również na pytania uczniów dotyczące niebezpiecznych gier, jakie można znaleźć w internecie.

Funkcjonariusze scharakteryzowali zjawisko cyberprzemocy. Wyjaśnili, dlaczego jest ono tak niebezpieczne – kompromitujące zdjęcia, filmiki, komentarze czy inne materiały docierają w bardzo krótkim czasie do wielu osób i nie sposób nad ich rozpowszechnianiem zapanować. Policjanci radzili, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Przekazali wiele informacji na temat odpowiedzialności karnej nieletnich ilustrując je odpowiednimi przykładami. Policjanci również poruszyli temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz jak ważną rolę w bezpieczeństwie odgrywają elementy odblaskowe, które dają szansę i mogą uratować życie.

Uczniowie byli żywo zainteresowani wiedzą przekazywaną przez funkcjonariuszy. Zadawali wiele pytań, dzielili się własnymi doświadczeniami w omawianym temacie.

Spotkanie to było bardzo potrzebne – nikogo nie trzeba przekonywać, jak poważnym problemem są internetowe zagrożenia oraz cyberprzemoc we współczesnym świecie. Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniu uczniowie będą refleksyjnie i odpowiedzialnie korzystać z internetu, co pozwoli uniknąć niebezpieczeństw i ustrzec się wielu błędów. 

 

asp. Aneta Wilk

Powrót na górę strony