Aktualności

„TELEFONY” – podsumowanie policyjnej akcji

Data publikacji 25.04.2018

W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego przysuscy policjanci przeprowadzili wczoraj akcję „Telefony”. W ramach tych ogólnopolskich działań, policjanci z drogówki skupili się na kierujących, którzy popełniają wykroczenia korzystając z telefonów komórkowych podczas jazdy.

„Telefony” to działania polegające na egzekwowaniu stosowania się kierujących do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu, wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Podczas wczorajszych działań policjanci ruchu drogowego skontrolowali prawie 20 kierowców, 5 z nich ukarano za korzystanie z telefonu podczas jazdy.

Kierowco pamiętaj!

Za korzystanie z telefonu podczas jazdy grozi nie tylko 250 zł. mandat, ale też 5 punktów karnych.  Rozmowa przez telefon dekoncentruje i bywa zwyczajnie niebezpieczna. W czasie rozmowy telefonicznej nie skupiamy się na tym, co dzieje się na drodze. Poza tym odebranie telefonu podczas jazdy rozprasza uwagę prowadzącego na około 5 sekund – w tym czasie samochód jadący z prędkością 100 km/h pokonuje prawie 140 m.

Bardzo niebezpieczne jest także odczytywanie i pisanie SMS-ów podczas jazdy. Upośledzone zostają wówczas zdolności: rozpoznawania zagrożeń, prawidłowego reagowania na znaki drogowe oraz sygnalizację.

Wystarczy chwila nieuwagi, by stracić życie i pozbawić życia innych. Wsiadając za kierownicę samochodu bierzesz odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoje, swoich pasażerów i innych użytkowników dróg. Bądź odpowiedzialny!

 

asp. Aneta Wilk

Powrót na górę strony