Aktualności

Ostrożnie na drogach – dzikie zwierzęta

Data publikacji 16.05.2018

Na terenie powiatu przysuskiego nasiliły się zdarzenia drogowe z udziałem dzikich zwierząt. Policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicach lasów, ale także łąk i pól, gdzie na drogę często wychodzą dzikie zwierzęta.

Do Komendy Powiatowej Policji w Przysusze w ciągu ostatnich kilku dni kierowcy zgłaszali kolizje drogowe z dziką zwierzyną. Od początku roku na drogach naszego powiatu doszło do 96 kolizji, z czego 23 dotyczyło zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Najczęściej do zdarzeń dochodziło w godzinach popołudniowych, tuż po  zmierzchu, gdzie widoczność była znacznie pogorszona. Wolno żyjące zwierzęta wbiegają na jezdnię wprost pod nadjeżdżające pojazdy, zarówno na drogach głównych, ale też i niższej kategorii.

Teren powiatu przysuskiego w wielu miejscach posiada szlaki migracyjne dzikiej zwierzyny, które przecinają się z drogami, po których jeździmy. Jadąc przez tereny zadrzewione powinniśmy być przygotowani, że nawet gdy nie ma znaków ostrzegawczych informujących o dzikiej zwierzynie to możemy na drodze spotkać dziki czy sarny. To właśnie one najczęściej powodują kolizje drogowe.

Apelujemy o rozważną i spokojną jazdę szczególnie po zmroku przez obszary, na których można spotkać dziką zwierzynę. Jadąc wolniej mamy więcej czasu na prawidłową reakcję w przypadku powstania zagrożenia.

 

asp. Aneta Wilk

Powrót na górę strony