Ponad 1200 zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa
Przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, nieprawidłowe parkowanie czy też nielegalna wycinka drzew to najczęściej pojawiające się zgłoszenia mieszkańców powiatu przysuskiego. Od początku funkcjonowania mapy na naszym terenie naniesiono 1237 zagrożeń.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje w powiecie przysuskim od 20 września 2016 r. Aplikacja pomaga mundurowym w dotarciu do miejsc, które nie wymagają pilnej interwencji. Każdy obywatel, dzięki kilku kliknięciom, może zgłosić nieodpowiednie zachowania w swoim rejonie.
Dotychczas na terenie działania Komendy zgłoszono 1237 zagrożeń, z czego blisko 40 % została potwierdzonych przez policjantów. Do najczęściej wskazywanych przez użytkowników kategorii należy zaliczyć naruszenia związane ze spożywaniem alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie, niewłaściwa infrastruktura drogowa to główne zagrożenia wskazywane za pomocą aplikacji. Świadczy to o tym, że dla naszych mieszkańców bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest bardzo ważne, a wobec nieprzestrzegania przepisów i brawury na drogach coraz więcej osób mówi stanowcze NIE.
Pamiętajmy, że każdy z nas może dodatkowo zadbać i poprawić własne bezpieczeństwo. Wystarczy wejść na stronę https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html, nanieść na mapę zagrożenie i w ten sposób poinformować Policję o niepokojących zjawiskach. Do zgłoszenia możemy dodać porę dnia, datę oraz krótki opis, a także plik (np. zdjęcie).
Każdy sygnał to szybsze zapewnienie mieszkańcom porządku i bezpieczeństwa.
Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa NIE służy do zgłaszania interwencji, które potrzebują natychmiastowej reakcji funkcjonariuszy. W takich przypadkach należy kontaktować się bezpośrednio z dyżurnym policji pod numerami alarmowymi 997 i 112.
asp. Aneta Wilk