Aktualności

Przysuscy policjanci podsumowali działania „Telefony”

Data publikacji 30.06.2018

Wczoraj, na terenie naszego miasta i powiatu prowadzone były działania ,,Telefony”. Działania, mające na celu egzekwowanie stosowania się kierujących do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu. Niestety, nie wszyscy kierowcy zastosowali się do obowiązującego prawa.

Policjanci z „drogówki” przez cały dzień zwracali szczególną uwagę, czy kierowcy stosują się do zakazu korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki w ręku podczas jazdy samochodem. Na 18 skontrolowanych pojazdów, w 5 przypadkach kierowcy w sposób niedozwolony korzystali z telefonów.

Policjanci zwracali uwagę uczestnikom ruchu, że rozmawianie przez telefon w czasie jazdy obniża zdolność prawidłowego prowadzenia pojazdu, co przekłada się między innymi na długość drogi hamowania, czy możliwość zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami.

Wybieranie numeru telefonu czy pisanie nawet bardzo krótkiego SMS-a powoduje oderwanie wzroku od drogi na klika sekund, w ciągu których, w zależności od tego z jaką prędkością porusza się pojazd, pokonujemy nawet kilkadziesiąt metrów. Właśnie podczas tych kilku sekund nieuwagi stwarzamy realne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

W myśl ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Zignorowanie tego przepisu może skutkować mandatem w wysokości 200 zł oraz naliczeniem 5 punktów tzw. „karnych”.

Pamiętajmy, że wysokość ewentualnego mandatu w zupełności wystarczy na zakup do naszego auta zestawu głośnomówiącego, który bez wątpienia zwiększy nasze bezpieczeństwo.

 

asp. Aneta Wilk

Powrót na górę strony