Odwiedź KMZB i przekaż informacje o zagrożeniach w Twojej okolicy
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest jednym z trzech filarów uspołecznienia działań Policji. Zapewnienie właściwego funkcjonowania tej aplikacji, będącej narzędziem bezpośredniej komunikacji z mieszkańcami, pozostaje jednym z priorytetów działań Policji.
O tym, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest interaktywnym narzędziem komunikacji pomiędzy społeczeństwem a Policją wie już dużo mieszkańców naszego powiatu. Są jednak tacy, do których ta informacja być może jeszcze nie dotarła. Dlatego przypominamy, że KMZB służy do zgłaszania nieakceptowanych społecznie zjawisk. Policjanci sprawdzają wskazane miejsca i reagują na łamanie prawa. Jest to również świetne narzędzie do komunikowania się z dzielnicowym, do którego - jako do tzw. policjanta pierwszego kontaktu - spływa taka informacja. Jednak nie jest to narzędzie powodujące natychmiastową interwencję Policji – to tego wciąż służy numer alarmowy 997 i 112.
Od początku tego roku mieszkańcy powiatu przysuskiego z takiej formy powiadamiania Policji skorzystali 164 razy (od początku funkcjonowania mapy prawie 1300). Zgłoszenia mieszkańców dotyczyły najczęściej przekraczania dozwolonej prędkości – 48, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 20, wałęsające się bezpańskie psy – 17. Inne kategorie wskazywane przez lokalną społeczność to np. nielegalna wycinka drzew i dzikie wysypiska.
Policjanci zachęcają mieszkańców powiatu przysuskiego do korzystania z tej formy komunikacji z Policją. Krajowa Mapa Zagrożeń dostępna jest pod adresem: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html
Prosimy, aby z narzędzia korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.
Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.
asp. Aneta Wilk