Aktualności

Spotkanie z uczniami „Skowyrówki”

Data publikacji 05.10.2018

Jak nie wejść w konflikt z prawem? Na czym polega odpowiedzialność karna? Jak bezpiecznie korzystać z Internetu? Jak wygląda codzienna służba policjanta? To tylko część pytań, na które odpowiadała policjantka z zespołu profilaktyki.

Policjantka cyklicznie organizuje spotkania z młodzieżą szkolną, by oprócz zasad bezpieczeństwa i odpowiedzialności karnej nieletnich porozmawiać także o zasadach rekrutacji do służby w policji oraz przybliżyć zawód policjanta. Tym razem spotkała się z uczniami Zespołu Szkół Nr 2 w Przysusze i wyjaśniła uczniom pojęcie czynu karalnego, demoralizacji i jej przejawów oraz kiedy za swoje czyny odpowiada się jako nieletni, a kiedy już, jako dorosły.

Spotkanie z młodzieżą było też okazją do przekazania informacji na temat zagrożeń związanych z Internetem. Za pośrednictwem Internetu podajemy swoje dane osobowe. Czasami też, sami nieświadomie publikujemy własne zdjęcia czy podajemy informacje o pracy, szkole lub zainteresowaniach. Dane te mogą być wykorzystane przez nieuprawnione osoby. Konsekwencje cyberprzemocy są poważne, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży, która dopiero buduje swoją tożsamość. Naruszenie kształtującego się wizerunku i poniżanie może odbić się na kontaktach społecznych, zdrowiu psychicznym i fizycznym, a nawet zagrażać życiu osób doświadczających tego zjawiska.

W dalszej części spotkania funkcjonariuszka zwracała uwagę na przepisy regulujące poruszanie się pieszych po drogach. Przypomniała, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe i jak należy korzystać z dróg, by być na nich bezpiecznym.

 

asp. Aneta Wilk

Powrót na górę strony