Aktualności

Zatrzymane prawa jazdy

Data publikacji 31.01.2017

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest dla policjantów sprawą priorytetową. Cyklicznie prowadzone są działania przysuskiej „drogówki”, których celem jest zminimalizowanie zdarzeń drogowych na terenie całego powiatu. Policja przypomina o konsekwencjach brawurowej jazdy.

Zatrzymane: 2 prawa jazdy, 2 dowody rejestracyjne, 3 nietrzeźwych kierujących, ponad 50 mandatów to bilans ostatnich 5 dni pracy policjantów ruchu drogowego.

W Odrzywole, 40-letni kierujący oplem miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie. Mężczyzna posiadał również czynny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. W Podczaszej Woli, gm. Klwów, 56 – letni mieszkaniec Katowic, kierując fiatem, miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Natomiast wczoraj, 30 stycznia, na terenie gminy Potworów, 22 – letni kierujący golfem miał w organizmie blisko 2  promile alkoholu. Na szczęście żaden z nietrzeźwych kierujących nie doprowadził do tragedii na drodze. Za kierowanie samochodem po alkoholu grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i utrata prawa jazdy nawet na 10 lat.

Policjanci z przysuskiej drogówki zatrzymali również 2 prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym.

W sobotnie popołudnie, 28 stycznia, funkcjonariusze drogówki podczas pełnionej służby w miejscowości Odrzywół zatrzymali prawo jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. 21- letni mieszkaniec powiatu białobrzeskiego, kierując Fordem, jechał z prędkością 104 km/h.  Dzień później, w miejscowości Grabowa, gm. Potworów 45 – letni kierujący z Częstochowy, w terenie zabudowanym jechał z prędkością 111 km/h. Kierujący otrzymali pokwitowania za zatrzymane uprawnienia do kierowania pojazdami oraz  400 i 500 złotowe mandaty karne, a na ich konto wpłynęło po 10 punktów karnych.

Mundurowi są szczególnie wyczuleni na te kategorie wykroczeń i przestępstw drogowych, które są głównymi przyczynami wypadków. Nadmierna prędkość, kierowanie będąc pod wpływem alkoholu, nieprawidłowo wykonywane manewry – to najpoważniejsze „grzechy” kierowców.

Policja przypomina! Przekroczysz prędkość o więcej niż 50 km/h lub przewieziesz zbyt dużą liczbę pasażerów – stracisz prawo jazdy!

Pamiętajmy, że od maja 2015r. przepisy dotyczące przekraczania prędkości na terenie zabudowanym zostały zaostrzone. Przy pierwszym wykroczeniu polegającym na przekroczeniu prędkości o 50 km/h prawo jazdy zostaje zatrzymane na 3 miesiące, przy popełnieniu kolejnego takiego wykroczenia w tym okresie skutkuje wydłużeniem zatrzymania dokumentu do 6 miesięcy. Kolejna „wpadka” to utrata uprawnień, które można odzyskać dopiero po ponownym zdaniu egzaminu.

 asp. Aneta Wilk

Powrót na górę strony