„ŚWIEĆ PRZYKŁADEM” !!! - Aktualności - KPP w Przysusze

Aktualności

„ŚWIEĆ PRZYKŁADEM” !!!

Data publikacji 24.09.2020

Inauguracja akcji informacyjno – edukacyjnej „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM” w powiecie przysuskim odbyła się w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 w Przysusze. Policjanci uświadamiali, jak ważna jest widoczność pieszych i rowerzystów na drodze. Od dziś aż do marca 2021 roku policja prowadzić będzie działania prewencyjne „ ŚWIEĆ PRZYKŁADEM”.

Celem akcji jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym poruszającym się po drodze po zmierzchu nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Co do zasady pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Podczas dzisiejszego spotkania w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 w Przysusze najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego, pod czujnym okiem policjantów, przemaszerowali ulicami miasta, promując noszenie elementów odblaskowych. Funkcjonariusze przypominali jak zachować się na drodze zgodnie z przepisami ruchu drogowego, oraz podczas drogi do szkoły i ze szkoły. Zwracali szczególną uwagę na używanie elementów odblaskowych w czasie świtu i zmierzchu zwiększając naszą widoczność na drodze, co powoduje, że jesteśmy bardziej bezpieczni. Podczas prelekcji zachęcali dzieci, aby w trosce o swoich najbliższych oni również nosili elementy odblaskowe.

APEL POLICJJ

Zachęcamy do korzystania z elementów odblaskowych również tam, gdzie przepisy tego nie nakazują – czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg w obszarze zabudowanym.

Wszelkie akcje profilaktyczne związane z bezpieczeństwem na drodze mają na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa, kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań wśród uczestników ruchu drogowego, jak również budowanie poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych.

W okresie jesienno-zimowym zmieniają się warunki atmosferyczne, dzień staje się coraz krótszy co wpływa na złą widoczność na drodze. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważa pieszego, w szczególności ubranego w ciemną odzież.

Kolor odzieży wierzchniej ma wpływ na bezpieczeństwo pieszych. Na nieoświetlonej jezdni, w ciemnej kurtce, pieszy jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania.

ŚWIEĆ PRZYKŁADEM – Bądź Bezpieczny!!!

 

Autor: st. asp. Aneta Wilk

  • „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM” z uczniami z PSP Nr 1 w Przysusze
  • „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM” z uczniami z PSP Nr 1 w Przysusze
  • „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM” z uczniami z PSP Nr 1 w Przysusze
  • „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM” z uczniami z PSP Nr 1 w Przysusze
  • „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM” z uczniami z PSP Nr 1 w Przysusze
  • „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM” z uczniami z PSP Nr 1 w Przysusze
Powrót na górę strony