Aktualności

Trzeźwo, zdrowo i bezpiecznie – czyli promocja bezpieczeństwa

Data publikacji 05.05.2017

„Trzeźwo, zdrowo i bezpiecznie” – pod takim hasłem odbyła się rowerowa pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannej. Blisko 140 osób połączyło wyjątkową ideę z aktywnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli między innymi Komendant Wojewódzki Policji w Radomiu oraz Komendant Powiatowy Policji w Przysusze.

Pielgrzymka rozpoczęła się mszą świętą w kościele w Smogorzowie. Zaraz po niej uczestnicy, eskortowani przez policjantów przysuskiej drogówki, wyruszyli w ponad trzydziestokilometrową trasę, w trakcie której przewidziany był tylko jeden krótki odpoczynek. Po dotarciu na miejsce odbyło się z ich udziałem nabożeństwo majowe, bezpośrednio po którym skierowali się w drogę powrotną. W miejscowości Krzesławice, już na zakończenie wyprawy, na pątników czekały przygotowane ognisko i inne atrakcje.

Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu dla najmłodszych uczestników przygotowali konkursy plastyczne, których tematyką było promowanie bezpiecznych zachowań. Nagrodzeni zostali wszyscy, którzy brali udział w konkursach. Jednak największą atrakcją dla młodych, niechronionych uczestników ruchu drogowego była policyjna „Zebra”. Wszystkie dzieciaki, otrzymały od „Zebry” szereg dobrych rad.

Policjanci z przysuskiej jednostki również aktywnie włączyli się w promocję ogólnie pojętego  bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa rowerzystów. Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego promowali wśród uczestników pielgrzymki ideę policyjnych działań „Mój rower – Moje życie”, których celem jest między innymi ograniczenie zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów. Przygotowany przez policjantów tor rowerowy cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczestników pielgrzymki, tym bardziej, że nie na co dzień policjanci wręczają w nagrodę kaski rowerowe.

Wśród uczestników pielgrzymki policjanci promowali aplikację mobilną – Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w Polsce. Omawiali zasady funkcjonowania Mapy i nanoszenie zagrożeń, które są uciążliwe dla społeczności lokalnej, a występują w ich okolicy. Dzielnicowy z gminy Rusinów – asp. szt. Andrzej Miszczyk wśród zgromadzonych promował program „Dzielnicowy bliżej Nas”  oraz aplikację „Moja Komenda”. Aplikacja ta umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce.

Również strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przysusze uczestniczyli w jakże szczytnym przedsięwzięciu. Przekazali uczestnikom pielgrzymki zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Pielgrzymka zgromadziła wielu uczestników. Była wśród nich młodzież, byli rodzice z dziećmi, były i osoby starsze,  zapaleni cykliści i pielgrzymkowi weterani. Przygotowane atrakcje i ognisko trwały do późnych godzin wieczornych, a co najważniejsze – było trzeźwo, zdrowo i bezpiecznie.

 

asp. Aneta Wilk

Powrót na górę strony