Aktualności

Zachowajmy czujność, nie dajmy się oszukać!

Data publikacji 09.09.2022

Pomimo licznych apeli oraz szeroko zakrojonych akcji profilaktyczno-edukacyjnych, Policja każdego dnia odnotowuje przypadki oszustw dokonywanych m.in. „na wnuczka”, „na policjanta”, „na wypadek", czy „na pracownika banku". Ofiarami tych przestępstw padają seniorzy, ale także osoby w średnim wieku. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny czy policjantów. Nie pozwólmy, aby nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia.

Oszuści „na wnuczka" i „na policjanta" wciąż oszukują starsze osoby. Wyłudzają pieniądze od naszych babć, mam, cioć, dziadków, ojców i wujków. Sprawcy w taki sposób prowadzą rozmowę ze swymi ofiarami, aby wywołać u nich zdenerwowanie i uśpić ich czujność. Taka manipulacja sprawia, że część z tych osób wierzy w  historie opowiadane przez oszustów i przekazuje im swoje oszczędności.

W ostatnim okresie czasu, 85-letnia mieszkanka Radomia, odebrała telefon, od osoby podającej się za jej wnuczkę. Dzwoniąca oznajmiła, że ma problem ze spłatą kredytu, co ma wiązać się z poważnymi dla niej konsekwencjami. 85-latka, będąc przekonaną, że rozmawia z wnuczką przygotowała, a następnie przekazała kilkadziesiąt tysięcy złotych młodemu mężczyźnie, który po nie przyszedł.

Mężczyzna, który odebrał pieniądze od kobiety kilka dni wcześniej zamieścił ogłoszenie w internecie o tym, że poszukuje pracy w charakterze kuriera. Kiedy otrzymał to zlecenie, podjął się go, jako dodatkowej pracy. Jednak 41-latka zaniepokoiło dziwne zachowanie kobiety, zdał sobie sprawę, że może brać udział w przestępstwie. O całej sytuacji telefonicznie poinformował policjantów. Dzięki jego reakcji policjantom z Wydziału Kryminalnego KMP w Radomiu, we współpracy z funkcjonariuszami z KWP z/s w Radomiu i KPP w Przysusze udało się ustalić a następnie zatrzymać osobę, której miał przekazać pieniądze. W tym przypadku, oszczędności kobiety zostały odzyskane. Zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa, za który grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Apelujemy o zachowanie rozsądku i ostrożności w kontaktach z osobami obcymi, szczególnie takimi, które namawiają nas do wypłacenia i przekazania pieniędzy. Pamiętajmy, że przez telefon każdy może być wnuczkiem, policjantem, urzędnikiem, synem znajomego. Dlatego należy zachować ostrożność i kierować się ograniczonym zaufaniem wobec rozmówców podających się za bliskich, potrzebujących wsparcia finansowego lub innych osób, które zapewniają o chęci ochrony naszych oszczędności. Nie należy także wpuszczać do domu nieznajomych i przekazywać im pieniędzy.

Zapamiętaj!

Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania. Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu. Zachowaj czujność. Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego. Ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych przez wiele lat oszczędności. W sytuacji, kiedy masz podejrzenia zawsze dzwoń na numer alarmowy 112.

asp. szt. Aneta Wilk

Powrót na górę strony