Aktualności

Policjant oddał szpik dla genetycznego bliźniaka

Data publikacji 07.07.2023

Przysuski policjant miał okazję podarować drugiemu człowiekowi najcenniejszy dar — szansę na zdrowe życie. Rejestrując się jako dawca szpiku większość z nas może odnaleźć genetycznego bliźniaka, który jest w potrzebie! Na przykładzie naszego kolegi gorąco do tego zachęcamy!

36-letni funkcjonariusz Wydziału Kryminalnego z Komendy Powiatowej Policji w Przysusze jest policjantem od 15 lat. Przez całą służbę w Policji kieruje się słowami roty ślubowania oraz broni bezpieczeństwa i życia mieszkańców powiatu przysuskiego.

Około 5 lat temu podjął decyzję o zarejestrowaniu się, jako dawca szpiku i komórek macierzystych w fundacji DKMS. Funkcjonariusz po otrzymaniu informacji o tym, że może zostać dawcą komórek macierzystych dla chorego mężczyzny z Polski, nie zastanawiał się ani chwili.

W czerwcu br. przeszedł szereg szczegółowych badań w Warszawie, po czym został zakwalifikowany do zabiegu. Cała procedura przebiegła bardzo szybko, bo już po miesiącu oddał swoje komórki macierzyste, dając chorej osobie szansę na nowe życie. Cały zabieg trwał około pięciu godzin. Po jego zakończeniu dowiedział się, że jego szpik zostanie przekazany dla chorego mężczyzny w Polsce.

Zgodnie z zasadami przyjętymi przez fundację DKMS dopiero po kilku miesiącach dawca komórek macierzystych otrzymuje informację czy przeszczep się udał, a po 2 latach, za zgodą biorcy może poznać jego tożsamość.

Funkcjonariusz zapewnia, że cały zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, dlatego zachęca każdego do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku. Oddanie komórek macierzystych nie wymaga żadnego wysiłku i poświecenia, a sprawia ogromną radość i satysfakcję, że można pomóc drugiej osobie. Każdy, kto zdecyduje się zarejestrować w bazie DKMS, daje szansę komuś, kto zmaga się z białaczką. Dlatego tak ważne jest, by jak najwięcej osób zdecydowało się zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego i komórek macierzystych.

 

asp. szt. Aneta Wilk

 

Powrót na górę strony