Aktualności

Jechali za szybko – stracili prawa jazdy

Data publikacji 05.09.2023

Podczas minionego weekendu przysuscy policjanci zatrzymali 2 kierowców, którzy w rażący sposób złamali przepisy ruchu drogowego – stracili prawa jazdy na 3 miesiące. Pamiętajmy, nadmierna prędkość może być przyczyną wielu tragedii na drogach!

Podczas minionego weekendu policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, zatrzymali prawa jazdy 2 kierującym. Rekordzistą był 30-letni mężczyzna, który w Zbożennie jechał hyundai-em 113 km/h. Mieszkaniec powiatu lubelskiego przekroczył tym samym dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o 63 km/h.

Nadmierna prędkość była przyczyną zatrzymania do kontroli drogowej 51-latka z gminy Wieniawa, który również w Zbożennie pędził peugeotem 104 km/h.

Wszyscy kierowcy oprócz zatrzymanych na 3 miesiące uprawnień do kierowania, zostali ukarani wysokimi mandatami oraz punktami karnymi.

Przypominamy, że:

  • przekraczając dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym kierujący straci prawo jazdy na okres 3 miesięcy;
  •  jeżeli w tym okresie osoba będzie kierowała pomimo wydanego zakazu - okres zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony do 6 miesięcy;
  • natomiast jeżeli dana osoba po raz kolejny będzie kierowała pojazdem w wydłużonym okresie zatrzymania prawa jazdy zostaną mu cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami (prowadzenie pojazdu mechanicznego nie stosując się do wydanej decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień, jest przestępstwem z art. 180 a kk, za które m.in. grozi kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat).

Pamiętajmy również o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, która daje możliwość mieszkańcom powiatu przysuskiego  zgłaszania miejsc, które w ich odczuciu negatywnie wpływają na bezpieczeństwo. Narzędzie nie jest w stanie zastąpić pilnej interwencji Policji, ale powoduje, że funkcjonariusze częściej pojawiają się w miejscu zagrożonym. Każde zgłoszenie jest poddawane szczegółowej weryfikacji - policjanci pojawiają się we wskazanym miejscu kilka razy, zanim ocenią czy zgłoszenie można potwierdzić czy też nie.

Po raz kolejny apelujemy o ostrożność na drodze oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

 

asp. szt. Aneta Wilk

Powrót na górę strony