Aktualności

„Pomagamy i chronimy”

Data publikacji 07.07.2017

Będąc policjantem, możesz robić w życiu wiele pożytecznego, służąc ludziom i dbając o ich bezpieczeństwo. Jest to wyjątkowa profesja – wymagająca, ale jednocześnie dająca dużo satysfakcji i, jak chyba żadna inna, niesamowite możliwości rozwoju.

W tym roku obchodzimy kolejną 98 rocznicę powołania Policji Państwowej. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. uczyniło koniecznym zbudowanie aparatu władzy publicznej niepodległego państwa, w tym Policji. Rolę tę odgrywały początkowo dwie formacje - Milicja Ludowa powołana dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego w dniu 5 grudnia 1918 r. i Milicja Komunalna, powołana dekretem Naczelnika Państwa w dniu 9 stycznia 1919 r. Rozwiązanie to o charakterze doraźnym - zostało zmienione 24 lipca 1919 r., kiedy Sejm przyjął ustawę mocą, której została utworzona Policja Państwowa.

Policjantki, policjanci i pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Przysusze w tym roku swoje święto obchodzić będą 14 lipca. Podczas uroczystej zbiórki zostaną wręczone wyróżnienia oraz akty mianowania na wyższe stopnie policyjne.

Policja to ludzie – funkcjonariusze i pracownicy, których zakres obowiązków jest bardzo szeroki. Zawód policjanta jest służbą i wymaga od kandydatów określonych predyspozycji, a także chęci robienia w życiu czegoś pożytecznego oraz pracowania na rzecz społeczeństwa. Należy brać pod uwagę, że ta droga zawodowa może rzutować na całe życie, a wyzwania, które trzeba będzie podejmować nie będą łatwe. Podejmując służbę w Policji, trzeba być odważnym, silnym psychicznie i odpornym na stres. Jednocześnie jest to zawód dający wiele satysfakcji, a wdzięczność osób, którym udzieliło się pomocy, bywa bezcenna.

Ogólny zarys pionów polskiej Policji:

Pion prewencji, to policjanci najczęściej widziani w naszym społeczeństwie; umundurowani, w patrolach, dbających o bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej, interweniujący wówczas, gdy komuś dzieje się krzywda, ale także zabezpieczający imprezy sportowe/masowe lub zajmujący się konwojowaniem osób zatrzymanych. To także „policjanci pierwszego kontaktu”, czyli dzielnicowi. Ich rola w lokalnych społecznościach ciągle wzrasta i stanowisko to w budowaniu zaufania społecznego i poczucia bezpieczeństwa poszczególnych mieszkańców jest niezwykle istotne. W tym pionie odnajdą się także osoby mające dobry kontakt z dziećmi i młodzieżą, ponieważ każda komenda w swojej strukturze ma specjalistyczne zespoły policjantów pracujących z tą grupą wiekową. Prewencja to oczywiście „drogówka”, czyli ci wyłapujący piratów drogowych i pijanych kierowców, ale także funkcjonariusze stykający się z ludzkimi dramatami wynikającymi z wypadków.

Pion kryminalny i śledczy, to mówiąc ogólnie, wydziały od których oczekuje się skutecznego, szybkiego zatrzymania przestępców oraz zbierania informacji operacyjnych i wykonywania czynności stanowiących później materiał dowodowy kierowany do sądów.

Policja jako instytucja nie mogłaby funkcjonować bez wsparcia pionu logistycznego, wspierającego pracę funkcjonariuszy na każdym etapie. To wydziały odpowiedzialne za transport, gospodarkę materiałową i finanse, ale także specjaliści z zakresu łączności i informatyki lub zamówień publicznych.

Jeszcze w tym roku w szeregi garnizonu mazowieckiego przyjętych zostanie ponad 200 nowych funkcjonariuszy. W Komendzie Powiatowej Policji w Przysusze są wolne wakaty, które czekają na nowych policjantów.

Planowane przyjęcia do służby w Policji w 2017 roku w garnizonie mazowieckim: 

·     22 sierpnia 2017 – 70 osób

 ·    2 listopada 2017  – 47 osób

 ·    28 grudnia 2017  – 86 osób

 

Szczegóły: http://www.mazowiecka.policja.gov.pl/ra/praca/sluzba-w-policji/168,Sluzba-w-Policji.html

 

asp. Aneta Wilk

Powrót na górę strony