Aktualności

Zachowaj rozsądek podczas upałów!

Data publikacji 04.08.2017

Od pewnego czasu stale utrzymujące się wysokie temperatury dają nam się we znaki. Upały są bardzo niebezpieczne dla człowieka i zwierząt. Narażone najbardziej są dzieci i osoby w podeszłym wieku. Pamiętaj jednak, że dla innych słońce również może okazać się niebezpieczne.

Upał, brak powiewu wiatru i to uczucie, że zaraz zabraknie nam tchu, nie wpływają dobrze na samopoczucie kierowców.

Gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury:

- zdejmij nogę z gazu!

- jedź wolniej, by bezpiecznie dotrzeć do celu,
- jeśli masz taką możliwość, zatrzymaj się na odpoczynek w zacienionym miejscu. Pamiętaj, że w czasie upałów nasza koncentracja spada o kilkadziesiąt procent, a my czujemy się osłabieni, jesteśmy bardziej podatni na zmęczenie czy poirytowanie,
- udając się w dłuższą trasę rób częstsze przerwy w czasie jazdy,
- użyj klimatyzacji jeżeli twój pojazd jest w nią wyposażony,
- schroń się w cieniu i odpocznij od słońca
- w czasie jazdy kierowcy skarżą się na oślepiające słońce. Jeśli możesz – korzystaj z okularów przeciwsłonecznych z dobrym filtrem.
- rozgrzana powierzchnia dróg i opon sprawia, że czas hamowania się wydłuża. Gdy dołożysz do tego zmęczenie o wypadek drogowy nie trudno.
- parkuj w cieniu gdy jest to tylko możliwe,
- pij dużo wody, woda w upał to podstawa.

Przygotuj dobrze pojazd do drogi - uzupełnij płyny eksploatacyjne. Sprawdź również stan opon.  Jeśli chcemy się poruszać autostradą – sprawdźmy indeks prędkości opon. 

ABSOLUTNIE NIE ZOSTAWIAJ W AUCIE DZIECI, SENIORÓW ANI ZWIERZĄT. W TAKI UPAŁ BARDZO ŁATWO O PRZEGRZANIE, A W WYNIKU TEGO -  NIESTETY ŚMIERĆ.

 - Maluchów nie wolno zostawiać samych w samochodzie, niezależnie od pory roku.
- W upalne dni usprawiedliwieniem nie jest pozostawienie dziecka w aucie zaparkowanym w cieniu.
- Temperatura we wnętrzu samochodu potrafi wzrosnąć nawet o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut. 27 stopni C na zewnątrz to nawet 60 stopni Celsjusza we wnętrzu auta.
- Wystarczy kilkanaście, a nawet kilka minut, aby organizm dziecka  zamkniętego w samochodzie podczas upału, przestał normalnie funkcjonować.
 

Przed odejściem od samochodu, zawsze sprawdzaj, czy w aucie nie zostawiłeś/aś dziecka. Dzieci, które śpią, nie upomną się o zabranie ich ze sobą.  
Jeżeli zauważyłeś/aś dziecko zamknięte w samochodzie – nie bądźmy obojętni!

Jeśli widzisz, że dziecko pozostawione w samochodzie (nawet w cieniu) jest przegrzane, nie reaguje i jego życie jest zagrożone - natychmiast zadzwoń pod 997 lub 112 i poinformuj o zaistniałej sytuacji.


Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Przysusze apelują!


Zachowaj rozwagę i zdejmij nogę z gazu! Użyj wyobraźni! Stosuj się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętaj, że na drodze nie jesteś sam.
W czasie upałów policjanci zwrócą szczególną uwagę na prędkość, trzeźwość kierowców, korzystanie z pasów bezpieczeństwa, a także sprawdzą aktualne badania techniczne.

Powrót na górę strony