Aktualności

Spotkanie profilaktyczne policjantek z uczniami szkoły w Gielniowie

Data publikacji 21.05.2024

W poniedziałek (20.05) policjantki przysuskiej komendy odwiedziły Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gielniowie. W spotkaniu wzięli udział najmłodsi z przedszkola, jak i klasy podstawowe 1-3, 4-6 oraz 7-8. W czasie wizyty policjantki mówiły o bezpieczeństwie podczas wakacji, bezpiecznym poruszaniu się po drodze, a także poruszyły tematykę hejtu w Internecie w ramach Kampanii pn. „Nie hejtuję – reaguję”.

Na spotkaniu profilaktycznym policjantki tłumaczyły dzieciom jak unikać sytuacji niebezpiecznych, jakich zasad przestrzegać, by czas wolny od zajęć szkolnych upłynął bezpiecznie. Uczniowie otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących bezpiecznej kąpieli, bezpiecznej jazdy rowerem, bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz jak ważna jest ostrożność w sytuacjach, które mogą spotkać dzieci, kiedy zostają same w domu. Z najmłodszymi zrealizowano temat bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku, jak również kształtowanie w oczach dzieci obrazu policjanta jako osoby, do której bez chwili zawahania mogą zwrócić się o pomoc, gdy będzie taka potrzeba.


Z uczniami klas 7-8 został zrealizowany temat Kampanii edukacyjno- informacyjnej pn. „Nie hejtuję – reaguję”, której realizatorem jest Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu, we współpracy z Uniwersytetem Radomskim oraz Kuratorium Oświaty w Warszawie. Hejt może przyjmować różne postacie. Od negatywnych, często pełnych wulgaryzmów komentarzy, umieszczanych najczęściej na portalach i grupach internetowych, po obraźliwe memy, obrazki czy filmiki. Każdy z użytkowników Internetu może paść ofiarą takiej formy cyberprzemocy. W trakcie spotkania młodzież dowiedziała się ważnych faktów o mowie nienawiści. Jak niebezpieczny jest hejt w Internecie oraz do czego może prowadzić. Policjanci, na każdym kroku uczulają, ostrzegają i tłumaczą, że Internet jest miejscem publicznym, w którym obowiązują takie same zasady i to samo prawo, co w życiu realnym. W tym aspekcie podejmowane przez mundurowych działania profilaktyczne są niezwykle ważne. Świadomość społeczna na temat tego jakie konsekwencje, może przynieść mowa nienawiści, jest niezbędna.


Najmłodsi, jak i starsze grupy chętnie uczestniczyli w dyskusji. Celem spotkań profilaktycznych jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży przez edukację. Czas letniego wypoczynku od zajęć w szkole jest czasem, gdzie dzieci są szczególnie narażone na zagrażające ich bezpieczeństwu sytuacje, dlatego edukacja na ten temat jest niezbędna i niezwykle ważna.

post. Aleksandra Bałtowska/KPP w Przysusze

Powrót na górę strony