Aktualności

Spotkania profilaktyczne policjantów z uczniami

Data publikacji 03.06.2024

Liczne spotkania profilaktyczne policjantek z przysuskiej komendy. W spotkaniach wzięli udział najmłodsi z przedszkola, jak i klasy podstawowe 1-3 oraz 4-8. W trakcie wizyty policjantów zostały omówione tematy: bezpiecznych wakacji, bezpiecznego poruszania się po drodze, a także tematyka hejtu w Internecie w ramach Kampanii pn. „Nie hejtuję – reaguję”.

W spotkaniach profilaktycznych brały udział Szkoły Podstawowe: w Rozwadach, w Odrzywole, w Borkowicach oraz Zespół Szkół im. dr. Heleny Spoczyńskiej w Lipinach.

Na spotkaniach profilaktycznych policjantki tłumaczyły dzieciom jak unikać sytuacji niebezpiecznych, jakich zasad przestrzegać, by czas wolny od zajęć szkolnych upłynął bezpiecznie. Uczniowie otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących bezpiecznej kąpieli, bezpieczeństwa w ruchu drogowym… jak bezpiecznie przejść przez jezdnię, jak i z jakim wyposażeniem można poruszać się rowerem. Policjantki także poruszyły tematykę jak ważna jest ostrożność w sytuacjach, które mogą spotkać dzieci, kiedy zostają same w domu.  Z uczniami zrealizowano temat bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku, jak również kształtowanie w oczach dzieci obrazu policjanta jako osoby, do której bez chwili zawahania mogą zwrócić się o pomoc, gdy będzie taka potrzeba.


Z uczniami klas starszych oraz mundurowych został zrealizowany temat Kampanii edukacyjno- informacyjnej pn. „Nie hejtuję – reaguję”, której realizatorem jest Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu, we współpracy z Uniwersytetem Radomskim oraz Kuratorium Oświaty w Warszawie. Hejt może przyjmować różne postacie. Od negatywnych, często pełnych wulgaryzmów komentarzy, umieszczanych najczęściej na portalach i grupach internetowych, po obraźliwe memy, obrazki czy filmiki. Każdy z użytkowników Internetu może paść ofiarą takiej formy cyberprzemocy. W trakcie spotkania młodzież dowiedziała się ważnych faktów o mowie nienawiści. Jak niebezpieczny jest hejt w Internecie oraz do czego może prowadzić.


Policjanci, na każdym kroku uczulają, ostrzegają i tłumaczą, że Internet jest miejscem publicznym, w którym obowiązują takie same zasady i to samo prawo, co w życiu realnym. W tym aspekcie podejmowane przez mundurowych działania profilaktyczne są niezwykle ważne. Świadomość społeczna na temat tego jakie konsekwencje, może przynieść mowa nienawiści, jest niezbędna.


Najmłodsi, jak i starsze grupy chętnie uczestniczyli w dyskusji. Celem spotkań profilaktycznych jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży przez edukację. Czas letniego wypoczynku od zajęć w szkole jest czasem, gdzie dzieci są szczególnie narażone na zagrażające ich bezpieczeństwu sytuacje, dlatego edukacja na ten temat jest niezbędna i niezwykle ważna.

post. Aleksandra Bałtowska/KPP w Przysusze

Powrót na górę strony