Projekt „W świecie cyberprzestrzeni – o zagrożeniach uświadamiamy, omamić nie pozwalamy”
Po raz kolejny projekt przygotowany przy udziale Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu otrzymał dofinansowanie z rządowego „Programu ograniczania przestępczości aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”. Tym razem projekt pn. „W świecie cyberprzestrzeni – o zagrożeniach uświadamiamy, omamić nie pozwalamy” adresowany jest do młodzieży oraz rodziców.
Wirtualny świat często oddziaływuje na postawy młodych ludzi w ich wędrówce ku dorosłości. Elektroniczne i cyfrowe technologie są dla dzieci i młodzieży w dzisiejszych czasach źródłem wiedzy, sposobem komunikowania się oraz spędzania wolnego czasu. Dlatego też, ta grupa odbiorców jest najbardziej narażona na szereg zagrożeń, znajdujących się w wirtualnym świecie. Największym wyzwaniem dla osób dorosłych jest podjęcie szeregu działań zmierzających do eliminowania i zapobiegania cyberzagrożeniom. Projekt ma na celu podniesienie świadomości i wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, w tym właściwego korzystania z mediów cyfrowych. Cel ten osiągnięty zostanie poprzez budowanie lokalnych systemów bezpieczeństwa, przy zaangażowaniu i znaczącej roli w tej dziedzinie policjantów specjalistów do spraw profilaktyki społecznej, a także aktywnym udziale nauczycieli i rodziców z obszaru 28 powiatów garnizonu mazowieckiego.
Projekt dzieli się na kilka etapów, w tym:
-
Przeprowadzenie konkursu dla uczniów szkół średnich i słuchaczy uczelni wyższych na opracowanie gry edukacyjno-profilaktycznej o tematyce bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci.
-
Nagranie pięciu spotów o tematyce cyberzagrożeń (cyberbullying, seksting, cyberstalking, grooming, phishing).
-
Stworzenie podstrony internetowej i jej administrowanie (przy stronie internetowej Policja Mazowiecka).
W ramach projektu zostaną również wyprodukowane materiały profilaktyczne, które posłużą policjantom w trakcie realizowania różnych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni i promowania profilaktyki dotyczącej zagrożeń w sieci.