Aktualności

Bezpieczeństwo podczas świątecznego weekendu

Data publikacji 30.10.2020

W nadchodzącym okresie, w ciszy i zadumie, wielu z nas odda się atmosferze dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Nie zapominajmy jednak, że są osoby, które będą chciały wykorzystać nasze roztargnienie i brak uwagi, jako okazję do przestępstwa. Pomimo trwającego stanu epidemii, należy spodziewać się wzmożonego ruchu samochodów, a w okolicach cmentarzy również pieszych i rowerzystów.

Zmienna, jesienna pogoda także niekorzystnie wpływa na warunki podróżowania, w tym widoczność i bezpieczeństwo na drodze.

Aby dni zadumy i pamięci o zmarłych przebiegały spokojnie, kierując się troską o Państwa bezpieczeństwo, apelujemy o zachowanie szczególnej uwagi i przestrzeganie kilku ważnych zasad.

Jeżeli zdecydujemy się na podróż, pomyślmy o prawidłowym zabezpieczeniu swojego mieszkania przed włamaniem. Sprawdźmy czy wszystkie kurki z gazem, wodą są zakręcone,  piecyki elektryczne wyłączone. Przed wyjściem zamknijmy okna i drzwi, pamiętajmy również o zamknięciu okien dachowych czy piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych. W przypadku, gdy posiadamy alarm, pamiętajmy o jego włączeniu. Możemy również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił.

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile jest to możliwe, większych kwot pieniędzy. Niezbędną ilość gotówki, schowajmy wraz z innymi cennymi przedmiotami, takimi jak telefon czy dokumenty w wewnętrznej kieszeni ubrania. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty.

Szczególną czujność powinniśmy zachować podczas korzystania z komunikacji publicznej, zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Pamiętajmy o tym, żeby torebki, plecaki, saszetki były zamknięte i najlepiej obrócone zapięciem do ciała.

Robiąc porządki na grobach i wokół nich oraz zapalając znicze, pamiętajmy, żeby nie zostawiać torebki, plecaka, saszetki bez nadzoru. Dobrze jest, gdy ktoś bliski lub znajomy może nam towarzyszyć na cmentarzu. Mamy wtedy większą możliwość przypilnowania naszych rzeczy osobistych.

Szczególną uwagę zwracajmy również na dzieci. Zadbajmy, aby dziecko posiadające telefon komórkowy pod hasłem ICE miało wpisany numer telefonu swojego rodzica lub opiekuna. Małe dzieci wyposażmy w kartkę z danymi kontaktowymi do rodzica lub opiekuna. Przypomnijmy najmłodszym, że w trudnych sytuacjach, np. jeśli się zgubią, zawsze mogą uzyskać pomoc od przedstawicieli służb mundurowych: policjanta, strażnika miejskiego, czy strażaka.

Musimy pamiętać, że święta, które mamy przed sobą: Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, to jedno z trzech świąt w Kościele katolickim w Polsce, które skupia najwięcej ludzi i rodzin wokół siebie, dlatego apelujemy również o indywidualne odwiedzanie cmentarzy i rozkładanie w czasie odwiedzin grobów swoich bliskich.

Jak co roku w okolicach dnia Wszystkich Świętych na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o nasze bezpieczeństwo, ale także służyły pomocą. Dlatego stosujmy się do poleceń i wskazówek wydawanych przez policjantów lub innych funkcjonariuszy pełniących służbę w rejonach cmentarzy. Warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych.

Ten czas jest także szczególny dla kierowców.  Wyzwania, z którymi muszą zmierzyć się w tym okresie to m.in.  duże natężenie ruchu i utrudnienia wynikające z wprowadzonych okresowo rozwiązań organizacji ruchu drogowego, jak też zmienne warunki atmosferyczne.

Wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu, mgła, mokra i śliska nawierzchnia, często leżące na jezdni liście mogą powodować utrudniania dla kierujących. Niekorzystne warunki  atmosferyczne i krótszy dzień sprawiają, że piesi na drodze są słabiej widoczni. Korzystanie z drogi, w zmieniających się warunkach drogowych, wymaga zwiększonej uwagi jej użytkowników.

Policjanci, jak co roku, będą dbać o bezpieczeństwo podróżujących po polskich drogach. Udzielą pomocy w  bezpiecznym dotarciu w rejony cmentarzy, jak również zapewnią płynność ruchu, zarówno na głównych ciągach komunikacyjnych  kraju, jak i drogach prowadzących do nekropolii.  

Będą również reagować na wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego, będące głównymi przyczynami wypadków drogowych, w tym w szczególności  przestrzeganie ograniczeń prędkości oraz eliminowanie z ruchu drogowego kierowców będących w stanie po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.

Na ekranach firmy Screen Network S.A. emitowany będzie spot przypominający uczestnikom ruchu drogowego o bezpieczeństwie na drogach, szczególnie w tym trudnym i ważnym dla Polaków czasie.

Policjanci apelują o świadome i odpowiedzialne zachowanie na drodze, życzliwość i empatię wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Nie możemy również zapominać o obostrzeniach wprowadzonych z uwagi na pandemię koronawirusa. Stosujmy się do zasad bezpieczeństwa, żeby ograniczać rozprzestrzenianie się choroby COVID-19. Pamiętajmy o obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, stosowaniu dystansu nie mniejszego niż 1,5 m od siebie oraz zakazie zgromadzeń powyżej 5 osób.

W tym wyjątkowym dla nas wszystkich czasie, życzymy Państwu bezpieczeństwa, spokoju oraz pełnych zadumy i refleksji odwiedzin na grobach bliskich.

BPREW / BRD KGP 

grafika z poradami. Treść dostępna cyfrowo w załączniku poniżej

Film Spot bezpieczeństwo na drodze

 
 
 

Pobierz plik Spot bezpieczeństwo na drodze (format mp4 - rozmiar 10.17 MB)

Film Wypowiedz Rzecznika Prasowego KGP oraz przedstawiciela BRD KGP

 
 
 

Pobierz plik Wypowiedz Rzecznika Prasowego KGP oraz przedstawiciela BRD KGP (format mp4 - rozmiar 38.67 MB)

Pliki do pobrania

  • 23.5 KB
  • 13.79 KB
Powrót na górę strony