Akcje profilaktyczne

Bezpieczni po zmroku

Data publikacji 24.11.2021

Węgrowscy policjanci przypominają o noszeniu elementów odblaskowych, dzięki którym na słabo oświetlonych drogach, piesi są widoczni dla kierujących nawet z większej odległości. Funkcjonariusze, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, szczególną uwagę przywiązują do bezpieczeństwa pieszych.

Jesień i zima to okres szczególnie trudny dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Szybko zapadający zmrok i złe warunki atmosferyczne często są przyczyną wypadków drogowych z udziałem właśnie tej grupy uczestników ruchu drogowego. Zbawienny może okazać się dla nich jaskrawożółty, błyszczący odblask, który przyciąga uwagę innych użytkowników dróg. Im więcej odblasków ma na sobie "niechroniony" tym bardziej będzie widoczny na drodze, a co za tym idzie - będzie bezpieczniejszy.

Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Powrót na górę strony