X Rekonstrukcja bitwy pod Mławą.
Od 2008 roku samorząd Mławy organizuje jedno z największych widowisk historycznych w Europie, jedyne, które odbywa się w oparciu o oryginalne fortyfikacje. Twórcy widowiska dołożyli starań, aby zachować rzeczywiste odległości i realne sceny bitwy, która rozgrywała się w pierwszych dniach września 1939 roku.Rekonstrukcyjny horyzont uchodzi za jeden z najciekawszych w kraju. Jest niezmącony współczesnością.
W tym roku powrócono do dwudniowej formuły obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej. 25 sierpnia od godziny 17:00 zaplanowano oficjalne obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w centrum Mławy. Rozpocznie je uroczysty apel z okazji święta 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, spadkobierczyni 20 Dywizji Piechoty walczącej w 1939 roku pod Mławą. Następnie widzowie zobaczą teatr żywy na ulicy z cyklu „Nalot bombowy na Mławę”. W tym roku powrót do formuły realistycznego widowiska, przedstawiającego dramat mieszkańców przygranicznego, wielokulturowego miasteczka w 1939 roku.
Dzień później, 26 sierpnia, na polu bitwy pod Mławą w Uniszkach Zawadzkich (około 3 km od Mławy na północ przy DK nr 7) widzowie obejrzą ponad 300 rekonstruktorów, którzy wcielą się w żołnierzy polskich, niemieckich oraz ludność cywilną. Można będzie zobaczyć w akcji samoloty, czeskie Zliny, wyglądem i techniką przypominające Messerschmitty BF 109, czołgi i wozy pancerne z epoki. MILITARY ART. Sp. z o.o. – odpowiedzialna w tym roku za techniczną organizację rekonstrukcji - zadbała o to, by na polu bitwy pod Mławą można było zobaczyć najbardziej interesujące momenty 4 dni walk, które przed 78 laty toczyły się dokładnie w tym samym miejscu. Piknik militarny rozpocznie się o 10:00, od 15:00 – widowisko historyczne X Rekonstrukcja bitwy pod Mławą, następnie dynamiczny pokaz współczesnych pojazdów pancernych oraz koncert zespołu Forteca.
Osoby związane z organizacją jubileuszowej – 10 rekonstrukcji bitwy pod Mławą: Burmistrz Miasta Mława – Sławomir Kowalewski – inicjator i organizator rekonstrukcji, insp. Witold Lemański – Komendant Powiatowy Policji w Żurominie, jej pomysłodawca, Paweł Rożdżestwiński – koordynator działań rekonstrukcyjnych oraz płk. Janusz Wiatr – dowódcą 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.