Podsumowanie działań „Alkohol i narkotyki”
W środę i czwartek policjanci z powiatu żuromińskiego prowadzili działania „Alkohol i narkotyki”. Celem kontroli drogowych było wyeliminowanie z ruchu drogowego kierujących, którzy wsiedli za kierownicę po spożyciu alkoholu lub środków odurzających.
Z dużą przyjemnością możemy poinformować, że na ternie powiatu żuromińskiego w minioną środę i czwartek nie ujawniono żadnego kierującego pod działaniem alkoholu. Nietrzeźwi za kierownicą to realne zagrożenie dla pieszych, rowerzystów i innych zmotoryzowanych. Policjanci ruchu drogowego codziennie czuwają nad tym, aby eliminować z drogi nieodpowiedzialnych kierujących pojazdami. W trakcie działań (04-05 września br.) uczestniczyło 20 policjantów, którzy przebadali 1110 kierujących.
Kary za jazdę pod wpływem alkoholu różnią się w zależności od stężenia alkoholu we krwi. Zgodnie z prawem, jazda w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem, natomiast wsiadanie za kółko w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Za wykroczenie kierującemu grozi grzywna nie niższa niż 2500 złotych lub 30 dni aresztu. Sąd może na obwinionego nałożyć karę nawet do 30 000 złotych i zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. Przypisane jest mu także 15 punktów karnych. Za przestępstwo prowadzenia w stanie nietrzeźwości także grozi 15 punktów karnych, kara do trzech lat pozbawienia wolności zakaz prowadzenia pojazdów od trzech do nawet 15 lat i zapłata świadczenia pieniężnego od 5000 do nawet 60 000 złotych. Jeszcze surowiej karana jest recydywa tego przestępstwa. Jeśli kierujący po raz kolejny zasiada z kierownica w stanie nietrzeźwości to musi się liczyć z pożegnaniem wolności, co najmniej na 3 miesiące a nawet na 5 lat. Świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej nie mniejsza niż 10 000 złotych. Minimalna długość zakazu prowadzenia pojazdów, jaka wtedy wydaje sąd to trzy lata. Dla tych, którzy wracają do tego przestępstwa, sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.
Kierowca „na podwójnym gazie” musi się także liczyć z konfiskatą auta.
asp. Tomasz Łopiński