Aktualności

Intensywne opady śniegu – policjanci apelują o ostrożność

Data publikacji 01.12.2017

Aktualnie szybko zmieniają się warunki pogodowe i drogowe. Pojawiają się ujemne temperatury oraz opady śniegu, a to powoduje, że na drogach jest bardzo ślisko. Dlatego żuromińscy policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przygotowaniu się do zimy na drodze.

Funkcjonariusze przypominają, że wraz ze zmianą pogody, styl jazdy kierujących także powinien ulec zmianie. Jest ślisko i niebezpiecznie, na drogach zalega spora warstwa śniegu i błota pośniegowego. Z tego powodu policjanci proszą kierowców o rozważną i ostrożną jazdę, zwłaszcza przy wykonywaniu manewrów wyprzedzania czy wymijania innych aut. Warto zwolnić - lepiej dojechać później, ale bezpiecznie.

Bardzo ważną kwestią jest odśnieżenie samochodu przed wyjazdem. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być przednie szyby (w tym szyba czołowa i szyby boczne), a także lusterka. Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Śnieg zalegający również na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców. Może on spaść na inne auto jadące za nami lub osunąć się na naszą szybę podczas hamowania.

Policjanci apelują również do pieszych, aby przestrzegali podstawowych zasad bezpieczeństwa - nie przechodzili w niedozwolonych miejscach, na czerwonym świetle i w miarę możliwości korzystali z chodników.

Powrót na górę strony